Całkiem niedawno pisałem o nowych kamerach Arecont Vision a tu niespodziewanie w me dłonie wpadł model nieco starszy, ale bardzo ciekawy ze względu na swoją niecodzienną konstrukcję. Mowa tu o kamerze Arecont Vision AV3130 DayNight, a jej niecodzienność wynika z faktu, że jest jednym z niewielu (jeśli nie jedynym) urządzeniem tego typu, w którym zamontowano dwa niezależne przetworniki obrazu, jeden do rejestracji obrazu w kolorze, drugi w odcieniach szarości. Jakie wrażenia? Zapraszam do dalszej lektury.

Wprowadzenie.

Po otwarciu szaroburego pudełka w nasze dłonie trafia pękaty przedmiot koloru szarego. Kamera jest stosunkowo krótka (np. w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami) – jej długość to raptem 57mm. Na tylnej ściance mamy gniazdo na wtyk RJ-45 (wspierany jest standard PoE), dwa zaciski zasilające (12-48VDC) oraz wejście i wyjście alarmowe. Na ściance przedniej widzimy dwa otwory z gwintami pod obiektywy (rozmiar matrycy 1/2”). Podłączamy zasilanie, diodki przy wtyczce zaczynają błyskać, zaczynamy testy.

Obsługa i konfiguracja.

Konfiguracja wstępna kamery jest banalna: moduł o wiele mówiącej nazwie Camera Installer robi wszystko za nas – wyszukuje urządzenie, nadaje mu adres IP z sieci, w której się znajdujemy i… tyle. Od tego momentu możemy już rejestrować obraz. Uruchamiamy kolejny moduł, tym razem Video System, który stanowi główne medium w komunikacji z kamerą, bo odpowiada zarówno za rejestrację obrazu, jak i jej konfigurację. Główną część ekranu stanowi oczywiście obraz z kamery, czy to pojedynczej, czy to w podziale. Wokół niego rozmieszczono wszelkie potrzebne przyciski funkcyjne odpowiadające za wspomniany podział czy konfigurację kamery. Szerszy opis oprogramowania klienckiego to temat na osobny artykuł, tu zajmę się raczej tym, co może sama kamera. A może całkiem sporo.

Jak wspomniano na początku AV3130 wyposażona jest w dwa przetworniki: jeden odpowiada za rejestrację obrazu w kolorze w rozdzielczości 3MPx (2048×1536), drugi zaś w cz/b przy rozdzielczości 1,3MPx (1280×1024). Dodatkowo druga matryca jest wrażliwa na podczerwień, stąd producent podaje czułość tego modułu na 0lux przy oświetleniu IR. Moduł pierwszy ma zgodnie z kartą katalogową czułość 0,2lux@F1,4.

Z poziomu programu mamy możliwość ustawienia całej masy różnych właściwości. Czas migawki elektronicznej regulujemy w 5-cio stopniowej skali, balans bieli poza trybem automatycznym również ma kilka predefiniowanych ustawień. Jakość obrazu (czyli w zasadzie kompresję) możemy ustalić zarówno dla pełnego ekranu, dla podziału, jak i dla zoomu cyfrowego. Dostępne jest 21 kroków. Poza tym mamy wpływ na takie parametry jak jasność, ostrość, nasycenie, nawet niebieską czy czerwoną dominantę. W pełni konfigurowalna jest też oczywiście ilość klatek jakie kamera wygeneruje w przeciągu sekundy. Parametr ten jest naturalnie zależny także od zadanej rozdzielczości, którą również z poziomu programu możemy zmieniać. W najwyższej rozdzielczości (2048×1536) kamera jest w stanie wygenerować 15kl/s, zaś w rozdzielczości 1280×1024 będzie to już klatek 30.

Bardzo ciekawą opcję jest możliwość przerzucenia detekcji ruchu na kamerę, co w znacznym stopniu oszczędza łącze, gdyż transmisja odbywa się wtedy tylko w razie wykrycia ruchu. O oszczędności miejsca przy strumieni tej wielkości nie muszę mówić. Oczywiście detekcja może być również dokonywana już na komputerze. Zgodnie z kartą katalogową dostępne są 64 strefy.

Wszystkie produkty Arecont Vision umożliwiają zdalny dostęp. Nie inaczej jest w przypadku AV3130, tak więc możliwe jest łączenie się z urządzeniem przy pomocy przeglądarki internetowej, gdzie mamy możliwość podglądu na żywo oraz zmiany ustawień. Oczywiście dostęp jest w pełni autoryzowany, mamy bowiem możliwość dodawania kolejnych użytkowników o trzech stopniach dostępu: Administrator – dostęp do wszystkiego, Viewer – dostęp do podglądu na żywo oraz archiwum, Live only – tylko podgląda na żywo.

Jeśli chodzi o przełączanie się między trybami pracy (kolor/czarno-biały), to w zasadzie rozwiązanie jest znane z tradycyjnych kamer, czyli pozostawiamy to algorytmom zaszytym w urządzeniu (Auto), bądź wymuszamy pracę w jednym z trybów na stałe (Day lub Night). W przypadku pierwszego trybu mamy możliwość ustawienia progów, przy jakich przełączenie nastąpi. Działa to muszę przyznać całkiem zgrabnie.

Najciekawszym „gadżetem” kamer MP jest bez wątpienia zoom cyfrowy. Zaznaczamy sobie fragment obrazu, pojawia się nam okienko w pełnej rozdzielczości i to praktycznie bez większych strat jakości. Okienka mogą być 4 na raz, możliwe jest ich skalowanie, przesuwanie itp.. To jedna z większych zalet i najbardziej korzystnych cech tego typu kamer. Naturalnie zoom działa zarówno na obrazie „live”, jak i nagraniach archiwalnych.

W działaniu.

Teraz to, co najważniejsze, czyli subiektywny odbiór tego, co kamera daje na swoim wyjściu. Cóż, nie ma co ukrywać – 3MPx robią wrażenie. Obraz jest bardzo szczegółowy, 15kl/s w maksymalnej rozdzielczości daje dość płyny obraz, detale powalają. Po przełączeniu w tryb cz/b nie jest już tak słodko. Co prawda czułość wydatnie rośnie, nawet w stosunkowo słabych warunkach obraz jest jasny i dość wyrazisty, jednak 1,3MPx to zdecydowanie za mało.

Można przypuszczać, że Arecont zrezygnował z tego typu kamer na rzecz zwykłych dualnych z mechanicznym filtrem podczerwieni, gdyż wśród ostatnich nowości nie widać niczego, co mogło by stanowić następcę tego modelu. I w zasadzie nie ma co się dziwić. Powiększanie obrazu cz/b daje sporo mniej niż w kolorze, choć wciąż jakiś „bufor rozdzielczości” mamy. Na plus jak wspomniałem niezła czułość, nawet w słabych warunkach przy ustawieniu migawki na Speed mamy obraz znacznie jaśniejszy niż to, co widzi oko, zaś smużenie nie jest jeszcze tragiczne. Co prawda zaszumienie wzrasta dość mocno, ale obraz można uznać za użyteczny.

Podsumowanie.

Mimo, że kamera Arecont Vision AV3130 DayNight jest już dość leciwą konstrukcją, to nadal pokazuje pazur. Jakość na najwyższym poziomie, dobra szczegółowość obrazu. Moim zdaniem ta kamera okazała się ślepą uliczką dla amerykańskiej firmy, nadal jednak z powodzeniem można ją stosować wszędzie tam, gdzie szczególnie w nocy bardziej zależy nam na pobieżnej obserwacji terenu z niewielką możliwością wyciągania detali i przy niezłej czułości. Za to w dzień dostajemy 3MPx i świetną jakość. Pytanie tylko, czy na dzień dzisiejszy koszt takich kamer jest w pełni uzasadniony oraz czy w naszych polskich realiach, przy słabych łączach internetowych i opieszałości ich dostarczycieli ma sens ich stosowanie. Ale to temat na inny artykuł.

Specyfikacja.

Nazwa: AV3130 DayNight
Producent: Arecont Vision www.arecontvision.com
Typ produktu: kamera megapikselowa
Rodzaj: kamera dzień/noc z dwoma przetwornikami
Przetwornik: 1/2” – 2048×1536 (kolor), 1/2” – 1280×1024 (cz/b)
Czułość: 0,2lux@F1,4 w trybie kolor, 0lux w trybie cz/b
Wymiary: 76×63,5×57 (bez obiektywu)
Zasilanie: PoE lub 12-48VDC
Aktualna cena detaliczna: 3890PLN netto (08.2008)

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: