Kilka dni temu pisałem o niewielkich zmianach wprowadzonych w ofercie firmy 3D, a tu proszę, konkurencja nie śpi. Camsat z Solca Kujawskiego – producent urządzeń do bezprzewodowej transmisji wizji i telemetrii w systemach telewizji przemysłowej – również wprowadził nieco nowości wraz z nastaniem nowego roku. Co tu jednak dużo gadać, poczyniony przez nich postęp jest sporo większy.

Listę nowości rozpoczyna TCO 5807m, czyli jak mniemam urządzenie mocno zbliżone do TCO 5807h, jednakże przystosowane do zastosowań wewnętrznych, przy czym nie chodzi tu o wnętrza domów (przynajmniej nie tylko), a o wnętrza obudów do kamer. Gabaryty są na tyle niewielkie, że moduły te spokojnie można umieścić w standardowej obudowie. Istnieje również możliwość podłączenia innych anten, niż dołączone w komplecie prętowe. To jednak nie najciekawsza nowość w cenniku.


Seria CD5804 została poszerzona o model CD5804 L. Jest to zestaw dla jednej kamery (również obrotowej) mający znaleźć zastosowanie szczególnie w monitoringu lasu. Zasięg w wersji podstawowej to 8km, jednak istnieją również opcje 10 i 14km.

I dopiero teraz dochodzimy do sedna, czyli produktów będących rzeczywiście czymś nowym w ofercie. Najważniejszą premierą jest moim zdaniem seria CDS-5021, składająca się na dzień dzisiejszy z 4 urządzeń. Cóż to za nowość? Podobnie jak w przypadku większości pozostałej oferty, są to moduły do bezprzewodowego przesyłu wizji oraz audio z tą różnicą, że transmisja odbywa się tu cyfrowo na częstotliwości 5,2GHz, do tego jest kodowana 128 bitowym kluczem. Na jednym terenie można wykorzystać do 21 kanałów w rozdzielczości 720×576 i prędkości 25kl/s.

Rodzina ta ma 4 członków:

  • CDS-5021h – zestaw zewnętrzny (IP65) o zasięgu do 2km. Potencjalny obszar zastosowań to (za producentem) transmisja w systemach CCTV, transmisja zewnętrzna punkt-punkt z wozów transmisyjnych do studia nagrań TV, TVK itp..
  • CDS-5021 – zestaw wewnętrzny o zasięgu w wersji podstawowej do 100m (opcjonalnie możliwa zmiana anten i zwiększenie zasięgu). Zastosowanie (za producentem): transmisja z monitoringu wind lub innych ruchomych obiektów, z kamer CCTV, TV, tunerów satelitarnych, rzutników, projektorów itp..
  • CDS-5021 TV – zestaw o zasięgu od 100m (domyślnie) do 800m (opcjonalnie). Zastosowanie (za producentem): dla profesjonalnych kamer telewizyjnych będących w ruchu np. przesył obrazu z mobilnej kamery do wozu transmisyjnego, transmisja do podglądu obrazów w reżyserce lub monitorze mobilnym, transmisja z pojazdów latających oraz samochodów itp..
  • CDS-5021 TV/300 – to samo, co powyżej, jednak z dwoma antenami sektorowymi.

Ostatnim akcentem w tej aktualizacji jest urządzenie oznaczone symbolem CDS-230V. To dopiero jest ciekawostka. Co prawda na zachodzie widziałem to już wcześniej (i w niższych cenach), jednak w Polsce nie jest to zbyt szeroko rozpowszechnione. Do czego służy? Fragment 230V w symbolu może nieco pomóc w rozszyfrowaniu zagadki. Mianowicie moduł ten umożliwia przesył obrazu oraz dźwięku poprzez sieć energetyczną 230V. Innymi słowy wsadzamy urządzenie do gniazdka, wpinamy w nie przewód z kamery, w odległości nie większej niż 100m (w praktyce ze względu na zakłócenia może być mniej) wsadzamy odbiornik i bez ingerencji w okablowanie budynku mamy przesłany sygnał video. Sprytne. Ciekawe, jak będzie się sprawowało w praktyce.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: