Zbliża się nieuchronnie koniec roku, więc we wszelkich portalach pojawia się coraz więcej tekstów pełnych podsumowań i przemyśleń. Mój jeszcze nie jest gotowy, pewnie pojawi się po nowym roku. Dziś zaś zachęcam Was do zapoznania się z wywiadami, jakich udzieliło 5 uczestników życia branży security. Postacie to dość barwne, z różnych firm i różnych środowisk, mające jednak sporo do powiedzenia i poważane na zachodzie.

Oczywiste jest, że branża za Atlantykiem rozwija się nieco dynamiczniej niż u nas, stąd też warto poznać opinie i prognozy osobistości stamtąd właśnie. Poniżej znajdziecie małe streszczenia każdego z tekstów oraz naturalnie linki do tych publikacji. Co Wy o tym sądzicie? Jakie widzicie drogi rozwoju? W którym kierunku podąży CCTV? Zapraszam.


Jako pierwszy wypowiedział się Bob Banerjee (znany też jako Dr Bob) z Bosch Security Systems. Prognozy raczej umiarkowane: CCTV IP będzie się rozwijało, jednakże czynnikiem kluczowym będzie upowszechnienie się kamer HD oraz standardów (choćby tych z ONVIF czy PSIA). Zwraca także uwagę na poprawne wprowadzanie i promocję analizy obrazu – lepiej przetestować rozwiązanie przez kilka tygodni nawet na zapisach archiwalnych (forensic search), niż później walczyć z konfiguracją na obiekcie i narażać się na konfrontację z klientem. Kieruje również uwagę na zagadnienie oświetlenia, szczególnie w odniesieniu do kamer IP.

W drugiej kolejności wypowiedział się Ari Erenthal z B&H Photo Video, człowiek znany szczególnie z uszczypliwych, ale trafnych komentarzy na wielu anglojęzycznych blogach. On również za główny trend uważa standaryzację. Druga rzecz na którą kieruje uwagę czytelników to spadek cen sprzętu, niekiedy drastyczny – im tańsze CCTV, tym bardziej powszechne. Podnosi także dość ciekawe zagadnienie, dość zresztą oczywiste, ale wielu nie dopuszcza go do siebie. Mianowicie klient końcowy. Jego nie interesuje ilość linii, czułość i inne techniczne „bzdety”, on chce mieć ładny obraz i tyle. Klient nie zapłaci za slogany, ale za realną korzyść z dane funkcji – jak najbardziej.

Kolejną osobą, której wypowiedź możemy przeczytać w udostępnionych wywiadach jest Guy Apple z Network Video Technologies. Jego wypowiedź jest dość krótka, acz treściwa. W zasadzie zwraca uwagę na dwa aspekty: korzyści ze stosowania hybrydowych systemów CCTV oraz zalety okablowania prowadzonego z użyciem skrętki. Wypowiedź mocno stonowana.

Teraz rodzynek w tym gronie, mianowicie kobieta – Ksenia Coffman z Firetide. Naprawdę ciekawy tekst o łączności bezprzewodowej, związanych z nią mitach, marketingu, bzdurach i nadużyciach. Jej zdaniem WiFi może działać świetnie, ale potrzeba do tego specjalistów i „pomyślunku”. Zwraca także uwagę na jakże często u nas obecny mankament: niewielka oszczędność na kluczowym elemencie może położyć doskonały projekt. Jakbym widział nasz wspaniałe „Jedyne kryterium: cena.”…

Jako ostatni wypowiedzi udzielił John Honovich z często tu przytaczanego ipvideomarket.info. Po pierwsze wspomniał dla porządku, że kryzys nadal jest i dotknął sporo firm, czasem dość mocno. Wskazuje, że użycie zaawansowanej detekcji i analizy obrazu straciło nieco zainteresowania, w przeciwieństwie do kamer megapikselowych. Zastosowanie tej pierwszej przy obecnym stanie techniki bywa dość problematyczne i mało skuteczne, logiczne użycie kamer MP daje zaś zysk w postaci niespotykanej dotąd jakości. Tak jak jeden z poprzedników wykazuje zalety rozwiązań hybrydowych. Przewiduje intensywny wpływ standaryzacji w najbliższych latach.

To w zasadzie tyle. Mam nadzieję, że poświęcicie chwilę na dokładniejsze zapoznanie się z wywiadami, choć pewnie już nie dzisiaj. Natomiast teksty te mogą stanowić miłe ćwiczenie dla umysłów zmęczonych „gorączką sobotniej nocy”. Każdemu się przecież należy chwila relaksu :-) .

Odnośniki:
Wywiad 1
Wywiad 2
Wywiad 3
Wywiad 4
Wywiad 5

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: