Kamerę (a w zasadzie kamerkę) tę znam już czas dłuższy, bo pierwszy raz kontakt z nią miałem nieco ponad rok temu. Jednak mimo dość sporego stażu rynkowego postanowiłem wspomnieć o tym urządzeniu, gdyż pewne jej cechy mogą się wydać ciekawe, a niekiedy wręcz przydatne. Ale od początku.

Pewnie wiele osób w naszym kraju zastanawia się co to za dziwna firma – ten Hunt. Spieszę więc z wyjaśnieniem: Hunt Electronic jest jedną z tych dalekowschodnich firm, która po raz kolejny znalazła się w tworzonym przez asmag.com rankingu Security Top 50 i awansowała z miejsca 48 w roku 2007 na 42 w roku 2008. Siedziba mieści się w Taiwanie, a sama korporacja powstała w 1987. Można przypuszczać, że w nadchodzących czasach to właśnie oni, do spółki z Dahua, Hikvison czy AV Tech będą odgrywali coraz większą rolę w rynku CCTV. Wracajmy jednak do recenzji.

Wprowadzenie.

Hunt HLC-83M/WW skromnym kartoniku z przemyślnymi przegródkami znajdziemy wszystko to, co jest niezbędne do uruchomienia kamery, czyli instrukcję (miejscami lakoniczną…), płytę z oprogramowaniem, kabelek sieciowy, mały statyw, zasilacz 5V, oczywiście samą kamerę oraz… w mojej wersji antenę dla połączenia WiFi. Model HLC-83M/W to właśnie wersja bezprzewodowa (port przewodowy też oczywiście posiada), wersja bez WiFi to HLC-83M. Pierwsze moje skojarzenie po wyjęciu urządzenia z pudełka sugerowało mi, że mam do czynienia z głośnikiem komputerowym, a nie z kamerką. Na szczęście się myliłem, dostajemy bowiem urządzenie o rozdzielczości 1280×1024 upchniętych niestety na przetworniku CMOS 1/4”. Skutkuje to niezbyt wysoką czułością 1,5lux, zaś światło zintegrowanego obiektywu 4mm to F2,0. Szału nie ma, jednak do prostych zastosowań domowych wystarczy.

Obsługa i konfiguracja.

Po zainstalowaniu oprogramowania mamy dostęp do dwóch modułów: pierwszy to Configure Tool, służący jak sama nazwa wskazuje do wykrywania i wstępnej adresacji urządzeń. W instrukcji co prawda piszą o nieco innym module (IP Installer), jednak zastosowanie jest dokładnie to samo. Drugi moduł to IPCamera Recorder, przy pomocy którego dokonujemy wszelkich innych czynności (konfiguracja parametrów kamer, rejestracja obrazu, odtwarzanie itp.). Ważne, aby nie polegać na sofcie dołączonym do kamerki, tylko ściągnąć sobie ze strony producenta najnowszą wersję. Funkcjonalność nieco rośnie, poza tym szata graficzna nie jest tak toporna. Trzecia możliwość dostępu do przeglądarka internetowa (naturalnie IE).

Konfiguracja urządzenia jest dość prosta. Jak to zwykle bywa w przypadku kamer megapikselowych, wystarczy wpisać podstawowe parametry połączenia (adres IP, port, użytkownik, hasło) i już w zasadzie mamy dostęp do ustawień. Trochę tego tu jest, jednak oczywiście nie ma takiego bogactwa jak w konstrukcjach droższych. Aha, ważna rzecz: niektóre parametry ustawić można tylko z poziomu przeglądarki internetowej. Uprzedzam, aby nie błądzić i nie szukać np. ustawień sieci bezprzewodowej w oprogramowaniu, bo ich tam zwyczajnie nie ma. Patrząc na instrukcję do kamery można przypuszczać, że to właśnie ta droga dostępu jest główną, gdyż o oprogramowaniu klienckim nie ma tam ani słowa.

Teraz o możliwościach. Obrazem można manipulować przy użyciu suwaków jasność, kontrast, ekspozycja oraz ostrość, dodatkowo można go odbić w pionie, bądź „w lustrze”. Istnieje również kontrola wzmocnienia. W zasadzie kamera ze względu na swą charakterystykę powinna być raczej stosowana wewnątrz i przy stabilnych warunkach oświetleniowych, więc te regulacje nie mają aż takiego znaczenia, jednak od przybytku głowa nie boli. Ustawienia sieciowe to standard, dostępna jest bowiem obsługa DDNS czy DHCP, zaś sieć bezprzewodowa może być zabezpieczona zarówno dzięki WEP, jak i WPA-PSK.

Bardzo przyjemnie rozwiązano obsługę detekcji ruchu. Mamy bowiem do wybory trzy konfigurowalne strefy, każda z osobną czułością i obszarem, do tego z osobną obsługą reakcji na te zdarzenia. Na przykład dla strefy pierwszej można zaprogramować wysłanie nagrania na e-mail, dla drugiej wysłanie na FTP, zaś dla 3 nagranie na karcie SD, którą wsadzamy w port z boku kamerki. Ustalamy sobie interwał między detekcjami, pre i postalarm i problem z głowy. Czasami funkcja rejestracji na karcie SD może być przydatna, szczególnie gdy chcemy kamerkę ustawić w pewnym miejscy tymczasowo. Niestety rodzi się tu problem, gdyż rejestrowane nagrania nie są zbyt długie, co mocno zależy od złożoności rejestrowanej sceny. Czyli np, nagranie w białym wnętrzu, w którym rusza się niewiele będzie trwało sporo dłużej niż filmik w pokoju z dywanem na ścianie, gdzie odbywa się impreza i ruchu jest więcej. Dziwi mnie to jednak, gdyż zgodnie z kartą katalogową kamera na pokładzie ma 64 SDRAM, więc nagranie zajmujące kilka MB nie powinno stanowić problemu, a jednak stanowi (nagrane pliki zajmują tylko od kilkuset kB do 2-3MB). Stąd też krótki czas trwania nagrań (od kilku do kilkunastu sekund – szkoda, że nie więcej). W najnowszej wersji instrukcji jest jednak wyraźna adnotacja, że to, co się nagra, jest zależne od ustawionego czasu, pojemności pamięci wewnętrznej oraz złożoności sceny. Aha, na kartę można również nagrywać obraz w razie zaniku sieci przewodowej (wypięcie wtyczki, przecięcie kabla, awaria switcha itp.).

Kolejną ciekawą funkcją jest dwukierunkowe audio. Innymi słowy poprzez wtyk jack podłączamy do kamery głośnik i dzięki wbudowanemu mikrofonowi możliwy jest chat.

W kwestii parametrów nagrywanego obrazu: do wyboru jest kilka rozdzielczości (1280×1024, 640×480, 320×240 oraz 160×120) i zależne od nich ilości klatek na sekundę (w maksymalnej rozdzielczości 10kl/s). Dodatkowa sprawa to możliwości manipulacji kompresją, bitratem (stały bądź zmienny) oraz formatem video. I – co ciekawe – dostępne są dwa strumienie, więc podgląd zdalny może mieć całkiem inne parametry od strumienia rejestrowanego. Nadmienię, że podgląd nagrań na karcie z poziomu appletu w przeglądarce jest makabrycznie niewygodny, polecam więc wpięcie karty w czytnik i przeglądanie archiwów przy pomocy jakiegoś odtwarzacza.

Dla dopełnienia całości obrazu kamery Hunt HLC-83M/W wspomnieć należy o dostępie do logów podzielonych na kategorie określające powód wpisu.

W działaniu.

1,3MPx, niby niewiele, jednak to i tak sporo więcej, niż oferta kamer PALowskich. I trzeba przyznać, że jest całkiem dobrze. Co prawda kamera nie radzi sobie absolutnie w ciężkich warunkach oświetleniowych, nie posiada żadnych mechanizmów typu WDR, jednak nie do takich celów stworzono kamery jak HLC-83M. Prosty monitoring wewnętrzny przy dobrym oświetleniu bez dwóch zdań można realizować na tego typu urządzeniach.

Ilość szczegółów jest zadowalająca, 10kl/s w większości prostych zastosowań będzie wystarczająca. Znam instalacje składające się z nastu takich kamer (np. sklep z odzieżą) i klient jest bardzo zadowolony, bo rzeczywiście coś widać. Z minusów wymienić należy dość marną czułość, która skutkuje smużeniem podczas ruchu, jednak w dobrym świetle nie można nic obrazowi zarzucić (oczywiście biorąc pod uwagę cenę kamery). Powtórzę jeszcze raz: podstawa to światło, nawet w niewielkim mroku kamerka staje się „ślepa”.

Podsumowanie.

Hunt HLC-83M/W to prosta i tania kamera, posiadająca szereg ograniczeń (montaż tylko wewnątrz, niska czułość, marna instrukcja, niewygodne odtwarzanie nagrań z poziomu przeglądarki i pewnie jeszcze coś by się znalazło), jednak mimo to nie można odmówić jej sporych jak za tę cenę możliwości. Sympatycznie rozwiązana detekcja ruchu, możliwość pracy bezprzewodowej, nagrywanie również na kartę SD, dwukierunkowe audio. Czasem brakuje takich bajerów w rozwiązaniach droższych. A – jak wspomniałem powyżej – kamerki całkiem nieźle spisują się w prostych instalacjach telewizji przemysłowej oferując zadowalającą jakość nagrań nie zabijając jednocześnie klienta ceną. Jeżeli ktoś ma ochotę zacząć bawić się w telewizję IP, to spokojnie na takich kamerkach można zacząć naukę.

Dokumenty.

Hunt HLC-83M – karta katalogowa
Hunt HLC-83M – instrukcja

Specyfikacja.

Nazwa: HLC-83M (wersja przewodowa)/HLC-83M/W (wersja bezprzewodowa)
Producent: Hunt Electronic www.hunt.com.tw
Typ produktu: kamera megapikselowa
Rodzaj: kamera kolorowa
Przetwornik: 1/4” – 1280×1024
Czułość: 1,5lux, obiektyw 4mm@F2,0
Wymiary: 67,1×111,7×50,6
Zasilanie: 5VDC – zasilacz w komplecie
Aktualna cena detaliczna: 1059/1259PLN netto (przewodowa/bezprzewodowa) (01.2009)

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: