Dziś Satel po raz kolejny w tym roku wprowadza nieco nowości do cennika. Po pierwsze jest to Integra 128-WRL, po drugie zaś dwa ciekawe moduły GSM (GPRS-T1 oraz GPRS-T2). O ile o nowej Integrze napisano już wiele, o tyle moduły nie doczekały się jak na razie zbyt wielu opisów, więc pozwolę sobie co nieco skrobnąć.


Do tej pory Satel miał w ofercie trzy moduły powiadomień: GSM-4S, GSM LT-1 oraz GSM LT-2. To całkiem fajne urządzenia, jednak dla klienta mają jedną wadę: cenę (od 550 do 790PLN netto). Stąd też tak duża popularność modułów firm jak Abratornik czy Ropam, które to w swojej ofercie mają od dawna tanie moduły pozwalające na wykorzystanie starych telefonów komórkowych. I najpewniej pojawienie się najnowszych powiadomień w ofercie ma na celu walkę z tymi właśnie tańszymi odpowiednikami.

Co dostajemy za równowartość 300PLN netto (bo tyle właśnie kosztują nowe moduły)? Przede wszystkim urządzenie posiadające telefon przemysłowy SIM 300DZ, czyli odpada konieczność kombinowania z opaskami czy innymi patentami. Poza tym jest sporo większa szansa, że wbudowany telefon nie padnie nam tak szybko, jak zdarza się to z telefonami kupionymi w komisach czy na serwisach aukcyjnych. Odpada także konieczność okresowego czyszczenia telefonu. Powyższe cechy są wspólne dla obu modeli. Co więc je różni?

GPRS-T1 to urządzenie, dzięki któremu – i tu cytat z instrukcji – „Odebrane w formacie telefonicznym kody zdarzeń mogą być konwertowane do postaci transmitowanej przy wykorzystaniu technologii GPRS lub do formatu wiadomości SMS.”. W sumie jasne. GPRS-T2 jest zaś urządzeniem, w którym – i tu znów cytat – „Zmiana stanu wejścia skutkuje wysłaniem kodów zdarzeń do stacji monitorujących lub powiadomieniem przy pomocy wiadomości SMS albo usługi CLIP wybranych numerów telefonów.”. I to właśnie drugi z wymienionych modeli może stanowić dość zgrabną alternatywę dla tańszych urządzeń. Zobaczymy, czy zyska sobie przychylne opinie.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: