Spory procent nowych instalacji monitoringu tworzony jest pod kątem możliwości ich nadzoru z zewnątrz obiektu. Jednak ze względu na nieustający postęp klienci coraz częściej oczekują od instalatora, aby zamontowany u nich system monitoringu umożliwiał także dostęp z urządzeń mobilnych. Producenci sprzętu i oprogramowania starają się spełnić zachcianki klientów tworząc coraz to ciekawsze rozwiązania i prześcigając się w pomysłach na ułatwienie i uprzyjemnienie obsługi.

Nic więc dziwnego, że ktoś (a dokładniej firma Lextech Labs) wpadła na pomysł, aby wykorzystać do tego celu niezwykle na zachodzie popularne urządzenie, czyli iPhone. U nas iSzał w zasadzie nie miał miejsca (przynajmniej nie na taką skalę), jednak również trafiają się użytkownicy tego „gadżetu”. Do nich kierowany jest program iRa Pro.

Jest to w zasadzie mobilny klient, który pozwala się łączyć z serwerami typu Milestone Enterprise XProtect, nadzorować kamery, sterować nimi itp.. Dotykowy interfejs wygląda bardzo ciekawie (demo w podanym linku). Istnieje także druga wersja tegoż oprogramowania, mianowicie iRa Direct, które łączy się bezpośrednio z kamerami, bez pośrednictwa serwera. Całość wygląda dość sympatycznie muszę przyznać.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: