Na blogu www.cctvblog.net wypatrzyłem dość ciekawą informację dotyczącą HDR – High Dynamic Range, czyli techniki pozwalającej na skompresowanie dynamiki sceny. W fotografii stosowane jest to od dawna, jednakże tutaj mówić będę o użyciu tych mechanizmów przy generowaniu filmu w rozdzielczości 1920×1080 i poklatkowości 30kl/s. Nieźle.


W zasadzie – biorąc pod uwagę sprzęt CCTV – podobny efekt pozwala uzyskać WDR. W tym przypadku łączymy dwie następujące po sobie ekspozycje (jedna z krótkim czasem naświetlania, druga z długim) w jedną, i dzięki temu nie stanowi problemu kadr typu lada sklepowa + okna wyglądające na nasłonecznioną ulicę. Tu jednak posunięto się krok dalej. Po pierwsze składane są aż 4 ekspozycje (każda następna przesunięta o 2 f-stop), po drugie zaś obróbka odbywa się przy większej głębi bitowej. Co nam to daje? To, o co w tego typu rozwiązaniach chodzi: bardzo szeroki zakres dynamiki rejestrowanej sceny (producent – goHDR – mówi o 20 f-stop), jest to jednak okupione ogromnymi strumieniami danych.

Poniższy filmik to wywiad z jednym z twórców z University of Warwick znaleziony na innym blogu (justblogging.co.uk).

Dodatkowo warto przeszukać youtube pod kątem powiązanych fraz. Trochę poglądowych materiałów tam jest, choć zazwyczaj są to tylko próbki i to osiągane nieco innymi metodami. Mam dwa spostrzeżenia: 1) robi to wrażenie, 2) wygląda tak sztucznie, jak w przypadku fotografii… Ale mam nadzieję, że wersja docelowa urządzeń umożliwi duży wpływ na osiągany efekt. Tak czy owak ciekawe to jest.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: