Na SP&TNews pojawił się artykuł pod tytułem When should I consider thermal network cameras? (Kiedy powinienem rozważyć kamery termowizyjne?). Można przypuszczać, iż takie teksty będą się pojawiać coraz częściej ze względu na premiery tańszych kamer termo (Axis Q1910 i Q1910-E, niektóre modele FLIR), jak również ze względu na coraz silniejszą promocję kompleksowych rozwiązań tego typu (choćby FLIR Thermal Fence). Jakby jednak na to nie patrzeć, tego typu urządzenia w ochronie obiektów mogą przynieść spore korzyści, co pokrótce postaram się w poniższym tekście przybliżyć.


Pan Robert Moore zwraca uwagę na kilka faktów związanych z sieciowymi kamerami termowizyjnymi. Po pierwsze: kamery te nie potrzebują do pracy zewnętrznych źródeł światła widzialnego czy IR, odpada więc konieczność montażu kosztownych systemów oświetlenia. Unikamy w ten sposób również zacienienia sceny. Po drugie: w końcu dostępne są rozwiązania budżetowe, obsługujące wszystko to, co kamery sieciowe obsługiwać powinny, czyli PoE, wbudowaną bądź zewnętrzną analizę obrazu oraz integrację z różnymi systemami rejestracji. Po trzecie: realna staje się detekcja w praktycznie każdych warunkach pogodowych, za dnia i w nocy, przy czym (co ważne dla fanów prywatności) nie jest możliwa identyfikacja.

Wracając do tematu postu – poniżej 5 przykładowych aplikacji, przy których warto wziąć pod uwagę kamery termowizyjne.

Ochrona obwodowa – chyba najbardziej spektakularna forma użycia tych kamer. W porównaniu na przykład do barier IR/MW, kabli sensorycznych czy systemów ciśnieniowych ich koszt staje się dużo bardziej atrakcyjny. Dodatkowo umożliwiają natychmiastową weryfikację alarmu (widzimy, czy alarm to sylwetka ludzka, czy coś innego). Brak dodatkowych źródeł światła umożliwia ich montaż przy osiedlach ludzkich (ostre światło nie będzie przeszkadzać mieszkańcom).

Ochrona rozległych powierzchni – czyli parkingi, place, doki. Niewielka liczba takich kamer może dać interesujące efekty, jeśli zależy nam na szybkiej detekcji niepożądanych zachować czy obecności ludzi tam, gdzie być ich nie powinno. Weryfikacja alarmów staje się dużo łatwiejsza.

Inteligentne aplikacje video – szerokie pojęcie. Generalnie dzięki większym możliwościom detekcji intruzów w porównaniu ze standardowymi kamerami możliwe staje się budowanie skomplikowanych instalacji z zaawansowanym systemem powiązań między systemami.

Bezpieczeństwo budynków – właściwości kamer termo pozwalają wykrywać ludzi, którzy ukryli się w miejscu pracy już po godzinach, niezależnie od panujących tam warunków.

Detekcja ludzi – czasem nie zależy nam na detekcji niebezpiecznych osób, a raczej na detekcji osób w niebezpiecznych miejscach. Standardowe zastosowanie do tego się odnoszące to na przykład tunele kolejowe, mosty itp.. Innymi słowy czasem zobaczyć kogoś w mroku równa się uratować mu życie.

Zdecydowanie powyższe aplikacje mogą być ciekawym miejscem implementacji kamer termowizyjnych.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: