Stała się rzecz niebywała, Satel w ciągu dwóch miesięcy dwukrotnie aktualizuje cennik 😉 . Dziś właśnie mocy nabiera ich najnowszy spis produktów. Fakt, na ostatnim Securexie pokazali nieco nowości, więc powoli trzeba je wprowadzić. W tym miejscu podsumuję wszystko to, co oznaczone jest jako nowość w dwóch ostatnich odsłonach cennika.


Za najbardziej znaczącą premierę uznać chyba należy bariery aktywnej podczerwieni Activa. Dostajemy więc 7 (a w zasadzie 14, gdyż są dwie wersje kolorystyczne: srebrna i brązowa) urządzeń o różnej ilości wiązek: od 2 (Activa-2) do 8 (Activa-8) i regulowanym skokowo zasięgu. Na chwilę obecną sam Satel nie podaje jednolitych wartości tego parametru, gdyż na stronie jako dystans maksymalny widnieje 20m, a w instrukcji 25m, myślę jednak, że tę pierwszą wartość można przyjąć bez problemu. Dodatkowo wprowadzono nakładkę kątową z sabotażem Activa-K i podkładki dystansowe Activa-D.

Kolejną grupą nowości są czujki. Aqua Luna to w zasadzie znana wszystkim Aqua Plus wyposażona w moduł diodowy, który w chwili podania zasilania świeci dość intensywnym, białym światłem zza soczewki. W sumie ciekawa sprawa: w końcu podczas awarii prądu nie trzeba będzie szukać świeczek po omacku czy błądzić nocą w poszukiwaniu lodówki 😉 . Czekać tylko, aż moduł trafi do innych czujek (choćby do Graphitów). Kolejna czujeczka (to celowe określenie) to Amber. Zwykły PIR, ale zamknięty w małej obudowie. Doszła również w końcu czujka wibracyjna z wbudowanym kontaktronem: VD-1 i VD-1 BR (wersja brązowa). Całą stawkę zamyka uchwyt sufitowo-ścienny do czujek o symbolu Uchwyt B.

Popularny i nienachalny stylistycznie sygnalizator SP-4003 doczekał się swego niebieskiego brata – SP-4003 BL.

Stacja monitorująca STAM wzbogaciła się o dwa moduły: ETHM-2 – czyli (jak to określa Satel) uniwersalny moduł komunikacyjny TCP/IP (stąd dziwi mnie przyporządkowanie tego do stacji monitorującej). Drugi produkt to Viver, czyli moduł wizualnej weryfikacji alarmu.

Centrala Integra dorobiła się – cytując producenta – konwertera danych z szyny manipulatorów na port RS-232, oznaczonego jako INT-RS. Jego przeznaczenie podano w instrukcji:

  • podłączenie komputera z zainstalowanym programem GUARDX (analogicznie jak do manipulatora LCD)
  • monitorowanie zdarzeń za pośrednictwem specjalizowanych modułów zewnętrznych innych producentów
  • obsługa centrali alarmowej przy pomocy innego oprogramowania, niż oferowane przez firmę SATEL (możliwość integracji z innymi systemami). Zastosowanie to dedykowane jest dla firm, które zajmują się integracją systemów obiektowych, i wymaga napisania własnego oprogramowania.

Można przypuszczać, że to nie ostatnia modyfikacja cennika w najbliższym czasie, gdyż w katalogu nadal jest kilka produktów, których w cenniku nie uświadczymy (choćby Interga 128-WRL czy piloty do ABAX-a).

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: