W przerwie sezonu urlopowego (który – mam nadzieję – wkrótce znów ruszy z kopyta) – podsumowanie tygodnia. Moim zdaniem najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni było wprowadzenie przez Milestone aplikacji XProtect Go o czym pisałem w czwartek. Wydawać by się mogło, iż jest to kolejna aplikacja typu VMS udostępniona przez producenta i że nic nadzwyczajnego w tym nie ma. Fakt, częściowo jest to prawda, gdyż praktycznie każdy vendor kamer IP udostępnia za darmo bądź za niewielką opłatą software do swoich produktów. Jednakże w przypadku Milestone są przynajmniej dwie różnice: obsługa 900+ urządzeń oraz zgodność z ONVIF oraz PSIA. Innymi słowy na bazie darmowego oprogramowania można zbudować system oparty o bardzo szeroką gamę sprzętu. Powinno to trochę namieszać na rynku i przy okazji obniżyć koszt systemów IP (i zwiększyć ich popularność). Podobne przemyślenia pojawiły się na SecurityWorldHotel.


Z innej beczki: Fujinon wprowadził całkiem nową linię obiektywów wysokiej rozdzielczości przeznaczonych między innymi do kamer megapikselowych. Na chwile obecną oficjalnie pochwalono się dwoma modelami: HF35SR4A-1/SA1 35mm/F2.0 oraz HF50SR4A-1/SA1 50mm/F2.8. Oba szkła mogą współpracować z przetwornikami o przekątnych od 1/3” do 2/3” i rozdzielczościach do 5MPx. Ciekawe jak z cenami takich obiektywów.

ACTi, producent kamer megapikselowych podjął decyzję, iż dotychczasowy model biznesowy (sprzedaż kamer + ewentualnie oprogramowania) jest niewystarczający. W związku z powyższym wprowadzono autonomiczny rejestrator XNR oparty oczywiście na aplikację ACTi NVR, który – co ciekawe – pozwoli na rejestrację obrazu z kamer również innych producentów. Ciekawy krok.

Warto zapoznać się z kolejną prognozą IMS Research: The World Market for CCTV and Video Surveillance Equipment – 2010 Edition. W skrócie: w 2014 połowa sprzedawanych kamer IP będzie posiadała rozdzielczość megapikselową bądź HD, HDcctv nie zdobędzie w najbliższym czasie znaczącego kawałka rynku. To tylko prognozy,ale…

Skrótowo: Samsung wprowadził nową rodziną kamer MP zgodnych z ONVIF, Dedicated Micros wprowadza kamerę termowizyjną Infinity, Toshiba prezentuje bezprzewodową kamerę 2MPx o symbolu IK-WB16A-W.

I na koniec filmik – złodzieje mieli pecha, bo właściciel zobaczył ich na swoim iPhonie. A czy Wam rzuciło się coś ciekawego w oczy? Miłego weekendu.

Tym razem newsy pochodzą z www.securityworldhotel.com oraz www.cctvblog.com .

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: