Witajcie. Oczywistym otwarciem dzisiejszego podsumowania są oczywiście zakończone właśnie targi Security Essen. Na blogu ipvideomarket.info dokonano ciekawego podsumowania, które dostępne jest jednak tylko w sekcji Premium. Pomijając trudności komunikacyjno-orientacyjne autorom rzuciło się w oczy co następuje: przede wszystkim bardzo licznie zjawili się producenci z Azji, ale do tego to już chyba jesteśmy przyzwyczajeni, nie dopisali za to Brytyjczycy, zabrakło kilku ważnych firm z Ameryk (Pelco, Cisco, IBM). Sam charakter tego spotkania jest dużo mniej „imprezowy”, niż porównywalnych imprez w Stanach, szczególną uwagę wysłanników zza Oceanu zwróciła mała ilość „booth babes”, czyli po naszemu hostess 😀 . Zwracający na siebie uwagę wyjątek stanowiło ACTi i ich patrole. Za to precelki i browar obecne były w ilościach hurtowych. W sumie ciekawie jest czasem spojrzeć na różnice w organizacji i odbiorze takich targów przez różne nacje i kultury. Był ktoś? Jak wrażenia?


To jeszcze o trendach na Security Essen. Wiadomo: megapiksele, nowe kamery itp., ale rzadko demonstrowano analizę obrazu, a jeśli już, to w sterylnych warunkach wystawek danego producenta. ONVIF wiedzie zdecydowany prym jeśli chodzi o wsparcie wśród producentów. Z rzeczy mniej przyjemnych: ciekawa inicjatywa – HDcctv – jest praktycznie nieobecna w istniejących rozwiązaniach (5-10 dostawców), i są to głównie kamery. Rejestratorów zgodnych z tym standardem było jak na lekarstwo, do tego wszystkie co najwyżej 8-kamerowe. Dodatkowo wspierały tylko wejścia HDcctv, żadnych analogowych czy IP. Chyba nie tędy droga…

Teraz trochę newsów produktowych: ACTi wprowadza kamerę o rozdzielczości 4MPx, poszerzając spektrum swoich rozwiązań 1,3MPx. Model KCM-5211 będzie się charakteryzował zoomem optycznym 18x, autofocusem, kilkoma trybami pracy itp. Vivotek nie pozostaje w tyle i wprowadza nową rodzinę kamer Supreme. Ty już podział rozdzielczości będzie bardziej klasyczny, czyli 2, 3 i 5MPx. Dodatkowo na produkty udzielana będzie 3-letnia gwarancja. Czyżby pozycjonowanie produktów w wyższą półkę?

Jakoś tak dzisiaj dalekowschodnio, ale cóż – działają tam intensywnie, więc warto wspomnieć. Kolejna korporacja – Dahua Technology – wprowadza całe wysokorozdzielcze rozwiązanie. Można spodziewać się kamer opartych o różne przetworniki (CMOS, CCD), różne rozdzielczości, kodery video, rejestratory, macierze. Zapowiada się naprawdę ciekawie i nie sposób odmówić ambicji.

Wracamy na europejskie podwórko. Następuje reanimacja Grundiga, tym razem będzie to ASP AG. Przejęcie dotychczasowego kapitału ludzkiego, dalekosiężne plany (szczególnie IP), spore chęci. Ciekawe, czy ceniony niegdyś producent poradzi sobie z obecnym rynkiem.

I jeszcze przewidywania: jakby ktoś chciał zarabiać na szybko rozwijającym się rynku – uczyć się portugalskiego i uciekać do Brazylii. IMS Research stawia bardzo optymistyczne prognozy dotyczące branży security w tym właśnie zakątku świata. Wiadomo: Olimpiada i Mistrzostwa Świata (między innymi).

Na koniec filmik z ciekawej kampanii reklamowej przeprowadzonej przez firmę ADT:

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: