Kolejny rok minął. Jak widać, ostatnio spadła zdecydowanie częstotliwość ukazywania się wpisów. Powody są różne, mam nadzieję, że uda się je przezwyciężyć i powrócę do dawnego tempa. A jaki był miniony – 2010 rok?

Na szczęście kolejny raz z rzędu nie mam specjalnie na co narzekać – i dobrze. Działo się sporo zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Tu jednak postaram się skupić na tym, co w 2010 roku miała do zaoferowania branża security.


Dostrzec można zdecydowane „parcie” na systemy CCTV IP, widać ich coraz więcej, ceny spadają, dostępność się zwiększa a zainteresowanie rośnie. Powoli w siłę rosną inicjatywy standaryzujące, przy czym ONVIF zgarnia systematycznie coraz większą część rynku. Ilość dostępnych urządzeń również rośnie, na dzień dzisiejszy spokojnie dałoby się stworzyć system oparty tylko na rozwiązaniach zgodnych z ich wytycznymi. Warto czasem rzucić okiem na witrynę ONVIF, aby samemu stwierdzić jak to rzeczywiście wygląda. Niestety zdecydowanie gorzej jest z rozwojem HDcctv. Z codziennej praktyki i ostatnich kilku miesięcy muszę stwierdzić jednoznacznie, że (przynajmniej w moim przypadku) nastąpił pewien przełom jeśli chodzi o systemy IP, nieco później niż na zachodzie, ale jednak.

Kolejny rok z rzędu opublikowane zostało zestawienie ASMag Top 50. Cóż tam widać? Pierwsza 10 zmieniła się kosmetycznie, warto jednak zauważyć, iż w gronie tym zawitał Hikvision (polski rynek również ma na to pewien wpływ – to coraz popularniejsze u nas urządzenia), natomiast FLIR Systems stracił 4 pozycje w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dahua Technology znów rośnie o kilka oczek, ale nie ma co się dziwić patrząc na (nie tylko) nasz rynek i to, czym jest ostatnio zalewany. Wrażeni może robić awans IndigoVision oraz kilka bardzo wysokich debiutów.

Wracamy na nasze podwórko. W tym roku po raz 18-ty odbyły się targi Securex. Mimo pewnych obaw co do frekwencji wystawców i gości wystawa okazał się sporym sukcesem. Tym razem zjawiło się 260 producentów, którzy rozstawili swe stanowiska w 4 halach o łącznej powierzchni przekraczającej 10000m2 spotykając się z rzeszą ponad 30000 odwiedzających. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz urządzeń z naszej branży były tam też kominki i inne produkty, które niekoniecznie były interesujące dla nas. Z podsumowaniem można zapoznać się na oficjalnej stronie Securex.

Wchodzimy w 2011, życzę Wam wszystkim samej pomyślności, ciekawych zleceń, dużych inwestycji, wypłacalnych klientów i radości z pracy.

Wszystkiego dobrego.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: