Jak donosi Siemens Building Technologies, w ofercie pojawiła się właśnie nowa rodzina czujek nazwana Intrunet E-Line. Generalnie rzadko pisuję o produktach związanych z SSWiN, ale jak już pojawia się coś ciekawego, to skrobnę kilka słów. I tak jest tym razem.

E-Line to cała gama detektorów o różnych możliwych „miksach” właściwości. Są więc czujki PIR, mikrofalowe, dualne, znajdziemy też czujkę bezprzewodową. Dostępny jest antymasking, regulacja zasięgów pracy i czułości zarówno PIR jak i MW, wybór częstotliwości pracy mikrofali (10 lub 24GHz), odporność na zwierzęta (12 lub 30kg). Jak widać, jest w czym wybierać. Dodatkowo na instalatora czekają różne akcesoria jak soczewki, uchwyty czy filtry światła. Napisałem jednak w tytule posta, że czujki te są innowacyjne, a jak dotąd mamy raczej standardowy, choć niewątpliwie rozbudowany zestaw urządzeń, wyglądający tak jak widać:

Siemens Intrunet E-Line

Źródło: Siemens Building Technologies

Jednakże pewna cecha tych sensorów pozwala mówić o nich „innowacyjne”. Dotychczas rezystory parametryczne montowane były w czujce przez instalatora w postaci standardowych pasywnych elementów. Skręcone nóżki, równolegle do styku alarmowego, w szereg z tamperem i mamy 2EOL. Siemens wymyślił to nieco inaczej, mianowicie oporniki wyniósł na płytkę, dorzucił do tego kilka dipswitchy, dając instalatorowi modulik pozwalający na błyskawiczną konfigurację bez konieczności standardowej zabawy z rezystorami. Z przeprowadzonych badań wynika, że skraca to czas instalacji o połowę. Wierzyć mi się nie chce, ale badania są badania 😉 . Bez wątpienia porządkuje to wnętrze czujki, co można zobaczyć z podlikowanej poniżej broszurce. Czy zrewolucjonizuje to rynek? Nie sądzę, ale uprzyjemnić montaż może.

Do pobrania:
Siemens Intrunet E-Line – link 1
Siemens Intrunet E-Line – link 2

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: