Siemens Building Technologies wpadł na genialny w swej prostocie pomysł, mający nakłonić potencjalnych klientów do nabycia właśnie ich produktów z zakresu rejestratorów hybrydowych, mianowicie udostępnił w pełni funkcjonalne demo do obsługi ich flagowego wyrobu – Sistore MX. Wystarczy wejść na ich stronę, pobrać ważący blisko 160MB plik, zainstalować soft i rozpocząć zabawę. Możliwości systemu MX to temat na inny artykuł, dziś tylko pokrótce nakreślę, z czym mamy do czynienia.


Rodzina Sistore to gałąź produktów odpowiedzialnych za rejestrację i przetwarzanie obrazu w systemach CCTV. Modele AX to standardowe rejestratory cyfrowe, MX zaś to rejestratory hybrydowe. Seria SX to rejestratory cyfrowe z najwyższej półki (przynajmniej cenowej 😉 ). Seria MX NVR to rejestratory wirtualne (czyli oprogramowanie do kamer IP), zaś CX to kodeki sieciowe. Trochę tego mają.

Jak wspomniałem, Sistore MX to rejestratory hybrydowe, czyli umożliwiające rejestrację zarówno sygnału analogowego jak również tego pochodzącego z kamer sieciowych (lista dość obfita – znajdziemy tam większość liczących się firm z branży). Na chwilę obecną jedno urządzenie jest w stanie rejestrować obraz z 64 kamer (32 analog/32 IP). Niestety prędkości nie powalają i dostępne jest raptem 100kl/s dla części analogowej i kolejne 100 dla IP. Oczywiście poza tym mamy masę bajerów charakterystycznych dla tego typu systemów, czyli harmonogramy, integrację z kasami, mapy, obsługę wejść i wyjść alarmowych itp.. Jest w czym pogrzebać.

A czemu postanowiłem w ogóle umieścić tutaj newsa o wersji demo tego oprogramowania? Bo rzeczywiście jest całkowicie funkcjonalne. Innymi słowy uruchamiamy program, logujemy się, dodajemy kamery do systemu, zarządzamy użytkownikami itp.. Jak dodajemy kamery, skoro nie mamy połączenia z żadnym hardwarem? Producent pomyślał i o tym, kompilując demo wraz z wirtualnymi kamerami. Mamy nawet przykładowe filmiki, które odtwarzane w pętli symulują realne urządzenia. Przez chwilę nawet się zastanawiałem, jak to się stało, że nie wprowadziłem żadnego rejestratora, a mam z nim połączenie :-) . Fajnie to pomyślano.

Oczywiście można zarządzać zapisem nagrań, wystarczy wskazać miejsce zapisu, po czym oprogramowanie tworzy sobie katalog SISTORE_Rec i zapisuje obraz z „podłączonych” kamer. Co ciekawe, użytkownikowi pozostawiono możliwość podłączenia jednej kamery IP, więc tym bardziej zabawa nabiera sensu. Podczas odtwarzania bardzo fajnie pomyślano funkcję zoomu. Po prostu zaznaczamy dany fragment prostokątem i widzimy jego powiększony fragment. Ogólnie muszę przyznać, że soft jest bardzo przejrzysty i ergonomiczny, ktoś pomyślał.

Co tu dużo gadać: polecam pobrać program i samemu się pobawić, choćby po to, aby nieco poszerzyć spektrum znanego sobie sprzętu. Brawo Siemens!!!

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: