I już po szkoleniu. Tematyka ciekawa – telewizja IP oraz niewielka wstawka o produktach przejętej ExtremeCCTV. W zasadzie całe spotkanie miało bardziej charakter prezentacji produktowej niż szkolenia, ale tego typu akcje także mają sens, pozwalają bowiem poznać ofertę „w pigułce” bez czasochłonnego wertowania katalogów.

Dość sprawie udało się przebrnąć przez wszystkie najważniejsze grupy produktowe. Najpierw więc pojawiła się cała rodzina enkoderów i dekoderów sieciowych serii VIPX oraz VIDEOJET X. Oferta jest tu dość szeroka, ale i dość kosztowna.


Następnie były kamery IP. To Bosch wymyślił dobrze: dwie kamery kompaktowe (kolor i dualna), 3 kopułki, no, głowic nieco więcej. To w zasadzie znana oferta, tylko połączona z videoserwerami z poprzedniego akapitu.

Dalej przyszła kolej na Inteligentną Analizę Obrazu. Zobaczyliśmy kilka filmików demonstrujących podstawowe zastosowania, jednak coś jest na rzeczy w twierdzeniach, jakie przytoczyłem w jednym z poprzednich tekstów. Wszystkie te filmiki nagrywane są w dobrych, żeby nie powiedzieć idealnych warunkach i wtedy system rzeczywiście się sprawdza. Chciałbym je zobaczyć w warunkach bliższych realnym zastosowaniom, choć zdaniem prowadzącego nie ma z tym problemu i system spisuje się świetnie. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś przetestuje różne systemu równolegle i pokaże wyniki, choćby dla informacji.

BVMS – Bosch Video Management System. Rozbudowany system zarządzania rozległymi instalacjami. Jak dla mnie nieco zbyt pobieżnie potraktowano ten etap, podobno jednak pełnowymiarowe szkolenie z tego tematu to dwa dni, więc nie ma co się dziwić. W tym kontekście wspomniano również o DiBosie i różnych urządzeniach możliwych do zintegrowania w systemie. Swoją drogą to nieco śmieszne, że DiBos pozwala na zamontowanie wewnątrz do 1TB pamięci dyskowej, a można na nim rejestrować do 62 kamer. Innymi słowy każdy nieco bardziej rozbudowany system wymagać będzie dokupienia macierzy, a co za tym idzie, będzie znacznie droższy. Wydaje mi się, że rozwiązania konkurencji pozwalające na montaż większej ilości dysków w samym urządzeniu to nieco lepsza koncepcja.

Bardzo przypadła mi do gustu seria kamer z ExtremeCCTV. Te produkty znam od dość dawna, jednak tutaj przedstawiono przekrój przez całą ofertę. Na prezentacji pojawiła się nawet wersja z modułem termowizyjnym, choć niestety nie podłączono jej. Za to obejrzeć można było nieco filmików nagranych przy użyciu tej kamery. Cała ta rodzina to kawał dobrej roboty. Drogo, ale ekstremalnie dobrze i w ekstremalnych warunkach.

Jako ciekawostkę pokazano kamery specjalnie przystosowane do montażu w zakładach karnych i szpitalach psychiatrycznych. Chodzi o modele EX36 oraz EX36N. Montaż w narożniku, brak ewentualnych punktów zaczepienia, możliwość zintegrowania mikrofonu, promiennik IR. Ciekawe rozwiązanie.

Szkolenie zakończono testem ze znajomości przedstawionego sprzętu, który w razie odbycia szkolenia IP1 w jednej z powiązanych z Bosch Security Systems firm uprawnia do odebrania certyfikatu. Napomknąć należy, że szkolenie w Boschu jest darmowe, natomiast IP1 kosztuje już ładny grosz.

Tak czy owak prezentację należy uznać za udaną, choć pewne niedociągnięcia dało się zauważyć. Ja jednak jestem zwolennikiem spotkań, których tematyką jest nieco węższy fragment oferty, przez co można zagłębić się w ciekawostki danego rozwiązania i podyskutować o nim więcej niż kilka minut.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: