Miałem dziś przyjemność brać udział w szkoleniu zorganizowanym przez firmę CBC Poland, czyli głównego dystrybutora marek Ganz i Computar w Polsce. Spotkanie składało się z dwóch zasadniczych części: pierwsza z nich dotyczyła kamer oferowanych pod marką Ganz, przekazano również sporo informacji dotyczących parametrów sprzętu oraz jego możliwości, jak również prawidłowego ustawiania urządzeń. Tę część z przyczyn obiektywnych sobie odpuściłem.

Część druga była praktyczną prezentacją dwóch rejestratorów: pierwszy to Ganz Digimaster DR16NRT-DVD, drugi zaś to ich flagowe Hitomi, czyli model ZR-DHC1630NP. Pierwszy znam bardzo dobrze, sporo czasu mu poświęciłem, więc świadom jestem jego wad i zalet. Z drugim natomiast wcześniej kontaktu nie miałem i to właśnie dziś mogłem się nieco bliżej przyjrzeć tej maszynie.


ZR-DHC1630NP jest rejestratorem cyfrowym o 16 wejściach BNC, 16 wejściach audio oraz 4 wyjściach monitorowych (2 main i 2 spot). Urządzenie montuje się w szafie rack, gdzie zajmie 3U. Osiągi jak na obecne czasy nie są porażające, gdyż rejestrator pozwala na zapis 100kl/s w 4CIF dla całego systemu. Jak widać na dzień dzisiejszy urządzenie współpracuje tylko z kamerami analogowymi, jednakże dostałem informację, że wkrótce dostępna będzie wersja 16 analog/16 IP, czyli będzie to sprzęt hybrydowy. Oczywiście wsparcie dla wielkich tego świata, jak Arecont, Axis czy Vivotec ma być zapewnione, jednakże nie wiem, jak będzie w wydajnością, szczególnie przy megapikselach. Pożyjemy, zobaczymy.

Muszę przyznać, że Hitomi zrobił na mnie naprawdę spore wrażenie. Masa opcji dostępnych z poziomu oprogramowania GMS (Ganz Management Software) przyprawia o zawrót głowy. Szczegółowe harmonogramy dla każdego dnia w roku, rozróżnienie strumieni dla rejestracji i podglądu, zaawansowane definiowanie uprawnień dla użytkowników, detekcja ruchu z opcją muzeum, możliwość integracji z serwerami logów, obsługa POS (dotychczas po RS-232, dziś już po LAN-ie), harmonogramy tworzenia kopii bezpieczeństwa i wiele, wiele innych dają naprawdę potężne narzędzie, tym bardziej, że istnieje możliwość tworzenia rozległych instalacji. Muszę przyznać, że to kawał porządnego sprzętu, jednakże w moim odczuciu ma dwie wady: koszt (na dzień dzisiejszy 19000 PLN netto) oraz stosunkowo niewielką wydajność. Za sporo mniejsze pieniądze można nabyć urządzenia wydajniejsze, o równie rozbudowanych możliwościach. Co dostajemy w zamian? Jakość firmy Ganz, 3 lata gwarancji, świetne wsparcie techniczne i perspektywy na przyszłość, gdyż najpewniej za niedługi czas CBC wprowadzi na rynek oprogramowanie integrujące wszystkie ich urządzenia (rejestratory, kamery IP itp.). Oj, będzie się działo, ale o tym na razie sza 😉 .

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: