Tym razem dane mi było uczestniczyć w spotkaniu podzielonym na dwie odrębne części, dotyczące zupełnie innych tematów. Z jednej strony była to centrala przeciwpożarowa firmy D+H o symbolu DF6000 wraz z akcesoriami, z drugiej zaś sprzęt firmy Dahua (czyli popularny u nas BCS – Best CCTV Solutions), w szczególności zaś rejestratory, o których już kiedyś wspominałem w recenzji modelu BCS-1604GBE. O ile pierwsza część zdecydowanie mnie zainteresowała, o tyle kolejna nieco mnie zawiodła. Powodem było zarówno przyczyny niezależne od szkolących jak również niedopracowanie techniczne całości (a to coś nie działa, a to coś się zawiesza), oraz fakt, że dość intensywnie ten rejestrator „przetrenowałem”. Tak czy owak informacji nigdy za dużo, więc nie ma powodu, aby zanadto narzekać. Zapraszam na krótką relację.


Część pożarową poprowadził Pan Przemek Knura. W zasadzie nie ma czego zarzucić tej części – rzeczowo, zwięźle i na temat, do tego z odniesieniami do produktów konkurencji. Pożarówka to nie mój konik, stąd ciężko mi porównywać centralkę D+H z produktami Siemensa czy Polonu, jednak kilka cech szczególnie przypadło mi do gustu, poczynając na zworkach zamykających pętle w razie odkręcenia czujki, a na wygodniejszej (i w mojej opinii logiczniejszej) obsłudze stref, niż np. w naszym polskim produkcie. No i cenowo system ten zapowiada się bardzo ciekawie. W Polsce nie jest jeszcze tak popularny, jak wspomniane wyżej, jednak kilka argumentów zdecydowanie po swojej stronie mają.

Część telewizyjna rozpoczęła się od spóźnienia, ale jak wspomniałem nie była to wina prowadzącego, po prostu pech. Potem również zdarzyło się kilka zgrzytów wynikających z pewnego nieprzygotowania, jednak wiadomości prowadzącemu odmówić nie można, a to najważniejsze.

Tak czy owak, po średniej prezentacji wychwalającej kompresję H.264 oraz parametry cenowe tych rejestratorów (w odniesieniu do konkurencji) zaczęły się konkrety. Pokazano kilka fajnych (a nie koniecznie oczywistych) funkcji, jak choćby filtr adresów dopuszczonych do dostępu do urządzenia. Zwrócono uwagę na kilka istotnych różnic między seriami LN oraz GB i HB.

Kolejnym etapem było przedstawienie nowej kamery megapikselowej w ofercie Dahua/BCS, czyli BCS-F725ICP. Jest to model 2MPx, niestety na przetworniku 1/3”. Obsługuje obiektywy z automatyczną przysłoną, umożliwia zapis na karcie SD. Cena urządzenia zapowiada się na tyle ciekawie, że widzę tu spore możliwości i spore potencjalnie zainteresowanie. W trakcie są rozmowy dotyczące zintegrowania tego urządzenia np. z naszym rodzimym Alnetem, a więc popularną platformą hybrydową, a to ważna sprawa.

Kamera w naocznych oględzinach wypadła całkiem przyjemnie, w niezbyt jasnym pomieszczeniu zaszumienie nie było dramatyczne a ilość szczegółów zadowalająca. Oczywiście nie można tego nazwać testem, jednak moim zdaniem nie jest źle. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będę się mógł nieco popastwić nad tym sprzętem.

Ciekawą sprawą jest fakt, że wszystkie urządzenia firmowane przez Dahua Technology mają to samo menu, czyli gdy raz przebrniemy np. przez konfigurację rejestratora z poziomu przeglądarki internetowej, to po połączeniu z wymienioną wyżej kamerą poczujemy się jak w domu, gdyż wszystko wygląda tak samo (oczywiście są różnice wynikające ze specyfiki urządzeń).

Szkolenie nieco się przedłużyło, jednak ostatecznie sporo z niego można było wynieść, więc nie było to stracony czas.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: