W trakcie lektury ostatniej Twierdzy natknąłem się na informację, że firma Etrovision wprowadziła do sprzedaży wzmiankowane w tytule urządzenie, czyli videoserver wbudowany w zwykły ścienny uchwyt do kamery, oznaczone symbolem EV3830H. Czy warto wspominać o takim „gadżecie”? Z mojego punktu widzenia tak, gdyż ostatnio spotkałem się z dylematem, który to urządzenie mogłoby znacznie uprościć.

W pewnym obiekcie niemalże każda ingerencja w strukturę ścian jest praktycznie niedozwolona. Prowadzenie przewodów również odpada. Pomysłem na stworzenie instalacji monitoringu okazał się montaż w danym pomieszczeniu kamery IP wraz z punktem dostępowym, który miał łączyć się z innym punktem dostępowym, będącym głównym węzłem dla kilku takich właśnie kamer.

Problematycznym zagadnieniem okazała się ostatecznie cena. Sama kamera to wydatek 2000 PLN lub więcej. Można obniżyć koszt poprzez zastosowanie kamery analogowej wraz z videoserwerem, ale istnieje wymóg, aby urządzeń było możliwie mało (i aby raczej nie rzucały się w oczy). Videoserwer to kolejna puszka w okolicy kamery.


I właśnie w takiej sytuacji urządzenie typu EV3830H mogłoby się sprawdzić (zakładając, że cena nie będzie z kosmosu). Porządna stacjonarna kamera analogowa, do tego taki uchwyt i sprawa załatwiona. Mamy sprawdzone podczas wielu innych instalacji urządzenie kosztujące logiczne pieniądze, serwerek wrzucający to w sieć oraz punkt dostępowy, przy czym serwera nie widać. Całkiem fajny patent.

A co EV3830H potrafi? Jest to dość typowe urządzenie tego typu, potrafi więc kompresować obraz zarówno w M-JPEG jak i w MPEG-4 z prędkością do 30kl/s w rozdzielczości D1. Umożliwia obsługę przez przeglądarkę internetową, pozwala wykorzystać DDNS oraz serwer FTP w celu obsługi zdarzeń, realizuje funkcje detekcji ruchu. Ma wbudowany mikrofon. Jak widać, urządzenie posiada wszystko, co videoserwer mieć powinien.

Jaki na dzień dzisiejszy można dostrzec problem? Nikt tego nie obsługuje :-) . A jak nikt (poza samym Etrovision) tego nie obsługuje, to urządzenie w zasadzie nie istnieje. Na szczęście producent udostępnia SDK, więc integracja tego urządzenia pozostaje tylko kwestią dobrej woli producentów.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: