Bosch Security Systems rozpoczyna tegoroczną wiosnę z przytupem odwiedzając pięć miast w całej Polsce i prezentując gamę rozwiązań z dziedziny CCTV IP. Cykl ochrzczono Bosch Roadshow HD i przyznać trzeba, że nazwa jest całkiem adekwatna.

Ja „złapałem” Boscha w Sopocie w Hotelu Haffner. To już czwarte spotkanie z klientami i widać, że ekipa nabrała niezbędnej przy takich przedsięwzięciach wprawy – wszystko odbyło się bez zgrzytów i zgodnie z harmonogramem mimo ciężarówki prezentowanego sprzętu i tablic. Czy warto było się tam stawić? O tym opowiem w tej krótkiej relacji. Zapraszam.


Całość rozpoczęła się od ciekawego filmiku pokazującego firmę Bosch „od kuchni”: mamy tam produkcję, logistykę, projektowanie. Krótko i efektownie, robi wrażenie. Następne minuty należały do Józefa Bycula, który nakreślił krótki rys historyczny firmy Robert Bosch podkreślając fakt, iż w 2011 roku przypada zarówno 125 rocznica powstania tejże kompanii, jak i 150 rocznica urodzin jej założyciela. Dziś firma zatrudnia blisko 300000 osób stanowiąc całkiem spore przedsiębiorstwo.

Następnie skrótowo omówiono istotę małych systemów analogowych, IP oraz IP HD i nakreślono przybliżone ich koszty sugerując, że wcale nie jest tak drogo, jakby wydawać by się mogło, po czym inicjatywę przejęli Jan Grusznic oraz Radomir Dębek. Panowie sprawnie się zmieniali w zależności od poruszanego zagadnienia. Janek zgłębiał sprawy techniczne, Radek zaś przybliżał ofertę produktową.

I tak niespiesznie zaprezentowano praktycznie całe spektrum urządzeń i rozwiązań pozwalających na konstruowanie systemów CCTV IP, od najprostszych kamer sieciowych, poprzez urządzenia o rozdzielczościach 720p i 1080p (w tym kamery stacjonarne, kopułki, głowice obrotowe wewnętrzne – AutoDome Junior HD, oraz zewnętrzne – AutoDome 800 HD), na oprogramowaniach zarządzających kończąc (Bosch Video Client, Bosch Recording Station, Bosch Video Management System). Szczególnie pierwsza propozycja może być ciekawa dla osób chcących zapoznać się z możliwościami, gdyż pozwala na obsługę 16 kamer za darmo. Tylko ściągać i testować. To samo tyczy się IVA – Intelligent Video Analysis, przez 30 dni można bawić się tymi algorytmami bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Tu też ciekawostka: 30 dni nie jest liczone od momentu rejestracji – zliczane są realne dni użytkowania, więc w praktyce okres ten może starczyć na sporo dłużej niż wspomniany miesiąc.

Zgodnie z obowiązującymi trendami sporo uwagi poświęcono ONVIF – wszystkie nowe urządzenia są zgodne z założeniami tego stowarzyszenia, co bez wątpienia rozszerza zakres ich stosowania, gdyż istnieje możliwość niekłopotliwej integracji z oprogramowaniem innych producentów. Obsługa kart SD także staje się normą. Jedno trzeba powiedzieć: Bosch posiada bardzo kompletne, zaawansowane rozwiązanie pozwalające zrealizować 99,99% założeń stawianych przez potencjalnych klientów – to bez wątpienia ogromna zaleta prezentowanych produktów.

Sam przebieg spotkania wydał mi się całkiem przyjemny: zebranym osobom oszczędzono wielkich dłużyzn, choć kilka fragmentów mogłoby być nieco krótszych – kilkukrotne powtarzanie, że jest H.264, że jest ONVIF, że jest HD niezależnie od rodziny produktów może nieco męczyć. Na szczęście co chwila przerywano monologi praktycznym pokazem sprzętowym (działanie IVA w praktyce, przełączenie w tryb dzień/noc w zależności od wielkości przetwornika itp.) Zastosowanie makiet miasteczek dodatkowo wzbogaciło prezentację.

I jeszcze ciekawostka: kilkanaście minut czasu udostępniono wybranym dystrybutorom firmy Bosch dla przedstawienia swoich przedsiębiorstw. Pierwszy wystąpił Janex. Muszę powiedzieć, że prezentacja wypadła bardzo przekonująco, widać konkretne podejście do rynku i skanalizowane działania prowadzące do osiągnięcia zamierzonego celu. Drugi zaś był MKJ, ale tu, poza danymi typu „powstaliśmy w roku…, dostarczyliśmy tu i tam…” nie było nic, co mogło przykuć uwagę. Miałkie jakieś takie. Ogólnie 1:0 dla Janexu.

Reasumując: spotkanie należy zaliczyć do udanych, potknięć praktycznie nie było, całość odbyła się płynnie i w ciekawej formie. Warto było i jeśli ktoś ma możliwość wybrać się na ostatnie spotkanie w Warszawie – polecam.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: