Monitoring do podglądania ptactwa.

CCTV (1) Komentarz »

Co jakiś czas zdarza mi się wspomnieć o zastosowaniu sprzętu CCTV do celów nieco innych, niż założone w chwili jego projektowania. Nie inaczej jest w tym przypadku. Mianowicie serwis www.cctvnewsportal.com podał informację, iż w otoczeniu jeziora Carsington Water w Wielkiej Brytanii zamontowano szereg kamer, aby umożliwić gościom tych okolic podglądanie ptaków bez pakowania się w ich otoczenie. Pomysł całkiem przyjemny (sam w pewnym stopniu interesuję się ornitologią), tym bardziej, że niektórymi z tych kamer można sterować przy pomocy klawiatur (nie są stało pozycyjne) udostępnionych dla wszystkich.

Co ciekawe, zastosowano tam między innymi kamery ExtremeCCTV serii MIC (u nas pieszczotliwie nazywane Miki, na zachodzie Metal Mickey), ale żeby uchronić je przed przysiadaniem drapieżników, dorobiono im… punkrockową „fryzurę” :-) . Czyli grupę kolców na szczycie. Kamera sama w sobie wygląda oryginalnie, z takim dodatkiem pewnie jeszcze lepiej.

Jak dla mnie jest to bombowa inicjatywa, szkoda, że u nas poza kilkoma kamerkami na kominach i przy gniazdach bocianów nie ma zbyt wiele dobrej jakości kamer do podglądu ptaków.

Wirtualny monitoring granicy USA-Meksyk.

CCTV Możliwość komentowania Wirtualny monitoring granicy USA-Meksyk. została wyłączona

Informacja w sumie nie nowa, głośno było już o tym czas jakiś temu. Chodzi o system kamer (nazwany BlueServo) zamontowany na granicy dzielącej Stany Zjednoczone i Meksyk na obszarze stanu Teksas. Jak by nie patrzeć jest to dość spory kawałek, więc jest co patrolować, do tego rzeka Rio Grande. Tak więc ludzie (na dzień dzisiejszy 43000) siedzą sobie wygodnie w domach i oglądają na żywo obraz z kamer umieszczonych wzdłuż rzeki. Jeżeli coś wzbudzi ich podejrzenia, to mogą błyskawicznie poinformować najbliższy posterunek szeryfa.

Oczywiście nawarstwiło się wokół tego sporo kontrowersji, jednak pewne efekty są (przechwycono 1500 funtów marihuany i wychwycono 30 nielegalnych przekroczeń granicy). Nie to jest jednak głównym powodem, dla którego poruszam ten temat. Mianowicie może jest to sposób na np. ochronę osiedli, sklepów czy barów? Zwrócono na to uwagę na blogu www.managedvideoblog.com. Czyli ludzie rejestrują się, śledzą zdarzenia w pewnym obiekcie, a „w nagrodę” za wykrycie nieprawidłowości dostają np. darmowy posiłek. Brzmi nieco śmiesznie, z drugiej jednak strony większym zaufaniem darzę zaufanego sąsiada czy znajomych, niż człowieka ślepiącego w centrum monitoringu (mimo, że jemu za to płacą). Takie trochę patrole sąsiedzkie. Co sądzicie?

Migracja z systemów analogowych na IP w CCTV.

CCTV Możliwość komentowania Migracja z systemów analogowych na IP w CCTV. została wyłączona

Dziś na stronie firmy Axis pojawił się materiał pod wiele mówiącym tytułem Migrating Video Surveillance Systems from Analog to Digital. Dokument jest w formacie PDF i stanowi małą prezentację tegoż zagadnienia. Nic wielkiego to nie jest, jednak zapoznać się można.

Do pobrania:
Migrating Video Surveillance Systems from Analog to Digital – link 1
Migrating Video Surveillance Systems from Analog to Digital – link 2

Jak „włamać” się do przemysłowej kamery IP.

CCTV (7) Komentarze »

Poniższy artykuł pochodzi z serwisu wikiHow.com – The How-To Manual That Anyone Can Write or Edit (link do artykułu – www.wikihow.com), zgodnie z licencją Creative Commons License przetłumaczyłem (zmieniając dość znacznie) ten tekst i zamieściłem tutaj. Dalsze kopiowanie itp. (zgodnie z licencją) jak najbardziej możliwe, proszę tylko o zamieszczenie linka do mojej strony jako ogniwa łączącego mnie z tym tłumaczeniem.

Zaznaczam, że tytuł jest nieco na wyrost, gdyż opisane tu działania nie będą włamaniem, hackingiem czy jak tam takie działania nazywać, gdyż treści, do których uzyskuje się dostęp nie są w żaden sposób chronione, zostały zaindeksowane przez wyszukiwarki i są ogólnie dostępne. Najczęściej właściciele bądź użytkownicy kamer nie zdają sobie nawet sprawy, do czego dopuścili i to jest główny cel tego wpisu. Najwłaściwiej byłoby w takiej sytuacja skontaktować się z administratorem zarządzającym daną instalacją i go poinformować o takiej wpadce, jednak nie zawsze jest to możliwe/łatwe.

Oczywiście ogromna większość pokazanych tu łącz nie prowadzi do obiektów o znaczeniu rządowym, jednak pokazuje skalę ludzkiej niefrasobliwości. Przypuszczam, że o ile większość kamer rzeczywiście miała być łatwo dostępna z każdego zakątka na ziemi, o tyle mało kto życzył sobie, aby cały internetowy świat miał wgląd np. na plac budowy domu czy zaplecze pubu. Zapraszam do lektury.

Przeczytaj całość »

Zaawansowana detekcja ruchu czy analiza obrazu?

CCTV Możliwość komentowania Zaawansowana detekcja ruchu czy analiza obrazu? została wyłączona

Na blogu Pana Douga Marmana znalazłem interesujący artykuł dotyczący niedomówień związanych z zaawansowaną detekcją ruchu, analizą obrazu, video itp.. Człowiek ten twierdzi kategorycznie , iż firmy działające w branży CCTV nadużywają pewnych określeń, ba, wręcz używają ich w błędnym kontekście. Po przeczytaniu tego tekstu muszę przyznać, że ma on sporo racji. Zadałem więc pytanie, czy nie mógłbym tego tekstu przetłumaczyć i wrzucić na swoją stronę, na co Doug przystał.

Kim jest Doug Marman? Obecnie Doug pracuje w firmie VideoIQ piastując tam stanowisko Chief Technology Officer (CTO) and Vice President of Products (cokolwiek to będzie w naszej hierarchii :-) ). Pracował również w GE Security, ma na swoim koncie kilkadziesiąt patentów, branże zna od ćwierćwiecza. Innymi słowy jest to spec, z którym liczy się sporo osób z tego światka. Dla ciekawskich – polecam zerknąć w komentarze pod przytoczonym wpisem i zwrócić uwagę, kto (i skąd) się tam wypowiada.

Nie da się ukryć, że tekst jest nieco subiektywny, gdyż jakby nie patrzeć Doug odnosi się do produktów konkurencji, jednak rzeczowości odmówić mu nie sposób. Tak więc zapraszam do lektury tego tekstu. Zaczynamy.

Przeczytaj całość »

WP Theme & Icons by N.Design Studio
Aktualności RSS Komentarze RSS Zaloguj się