Detekcja pozostawionego przedmiotu – skuteczna czy nie?

CCTV Możliwość komentowania Detekcja pozostawionego przedmiotu – skuteczna czy nie? została wyłączona

Doug Marman kolejny raz publikuje ciekawy tekst. Tym razem zagłębia się w temat często podkreślany w broszurkach reklamowych, a jest nim detekcja pozostawionego przedmiotu. Generalnie producenci często chwalą się zaawansowaniem tej funkcji, jednakże – jak sugeruje Doug – jej realna implementacja w realnym świecie jest bardzo trudna, i – jak pokazują badania – często nie przyniosłaby oczekiwanego skutku.

Podstawowym celem stawianym przed detekcją pozostawionego przedmiotu miało być zapobieganie atakom terrorystycznym, jednakże przeprowadzona przez IBM analiza wykazała, że najprawdopodobniej jej zastosowanie nie zapobiegłoby żadnemu zamachowi. Po prostu złożoność takiego systemu jest zbyt duża, ilość ewentualnych fałszywych alarmów także itp..

Rzeczywiście ilość potencjalnych czynników wzbudzających alarm jest ogromna: ktoś zostawia torbę idąc po gazetę, ktoś zapomina zabrać torbę, ktoś zostawia torbę z jedzeniem itp.. Jest tego sporo. Poza tym należy wziąć pod uwagę również fakt, że na przykład lotniska to miejsca zwyczajowo zatłoczone, więc detekcja też jest tam trudniejsza, gdyż pozostawiony obiekt może być zasłonięty dłuższą chwilę przez poruszających się ludzi.

Jak wspomina Doug, nie samo wykrycie przedmiotu jest skomplikowane, ale takie zaprojektowanie systemu, aby funkcja ta została skutecznie zastosowana. Nie podważa faktu, że istnieją realizacje, gdzie w sposób kreatywny ją wykorzystano (np. miejsca z ciągłym przepływem ludzi, gdzie nic nie powinno być zostawiane), jednak w przytłaczającej większości przypadków i w odniesieniu do głównego celu (walki z terroryzmem) skuteczna nie jest. Zachęcam do zapoznania się z całością tekstu: Why Baggage-Left-Behind has Been Such a Failure.

Siemens Intrunet E-Line – innowacyjna rodzina czujek.

SSWiN Możliwość komentowania Siemens Intrunet E-Line – innowacyjna rodzina czujek. została wyłączona

Jak donosi Siemens Building Technologies, w ofercie pojawiła się właśnie nowa rodzina czujek nazwana Intrunet E-Line. Generalnie rzadko pisuję o produktach związanych z SSWiN, ale jak już pojawia się coś ciekawego, to skrobnę kilka słów. I tak jest tym razem.

E-Line to cała gama detektorów o różnych możliwych „miksach” właściwości. Są więc czujki PIR, mikrofalowe, dualne, znajdziemy też czujkę bezprzewodową. Dostępny jest antymasking, regulacja zasięgów pracy i czułości zarówno PIR jak i MW, wybór częstotliwości pracy mikrofali (10 lub 24GHz), odporność na zwierzęta (12 lub 30kg). Jak widać, jest w czym wybierać. Dodatkowo na instalatora czekają różne akcesoria jak soczewki, uchwyty czy filtry światła. Napisałem jednak w tytule posta, że czujki te są innowacyjne, a jak dotąd mamy raczej standardowy, choć niewątpliwie rozbudowany zestaw urządzeń, wyglądający tak jak widać:

Siemens Intrunet E-Line

Źródło: Siemens Building Technologies

Jednakże pewna cecha tych sensorów pozwala mówić o nich „innowacyjne”. Dotychczas rezystory parametryczne montowane były w czujce przez instalatora w postaci standardowych pasywnych elementów. Skręcone nóżki, równolegle do styku alarmowego, w szereg z tamperem i mamy 2EOL. Siemens wymyślił to nieco inaczej, mianowicie oporniki wyniósł na płytkę, dorzucił do tego kilka dipswitchy, dając instalatorowi modulik pozwalający na błyskawiczną konfigurację bez konieczności standardowej zabawy z rezystorami. Z przeprowadzonych badań wynika, że skraca to czas instalacji o połowę. Wierzyć mi się nie chce, ale badania są badania 😉 . Bez wątpienia porządkuje to wnętrze czujki, co można zobaczyć z podlikowanej poniżej broszurce. Czy zrewolucjonizuje to rynek? Nie sądzę, ale uprzyjemnić montaż może.

Do pobrania:
Siemens Intrunet E-Line – link 1
Siemens Intrunet E-Line – link 2

HDcctv otwiera swój kanał na Youtube.

CCTV Możliwość komentowania HDcctv otwiera swój kanał na Youtube. została wyłączona

HDcctv Alliance stworzyło właśnie swój kanał na Youtube. Już na starcie znalazło się tam 8 klipów przestawiających pokrótce podstawowe założenia i cele tego stowarzyszenia (do obejrzenia poniżej). W pierwszym materiale poznamy ogólne założenia standardu, w kolejnym znajdziemy demonstrację na żywo itp.. Warto rzucić okiem, bo najpewniej to właśnie ci ludzie będą (obok ONVIF i PSIA) kształtować rynek CCTV w najbliższych latach.

Przeczytaj całość »

Standardy ONVIF w akcji.

CCTV Możliwość komentowania Standardy ONVIF w akcji. została wyłączona

Kolejne doniesienie z ASIS2009. Po serii premier produktów zgodnych z wytycznymi ONVIF przyszła pora na realny test w realnych warunkach. I właśnie podczas wspomnianej konferencji 9 producentów uruchomiło 10 kamer IP w jednym otoczeniu sieciowym pozwalając na ich podgląd z czterech różnych platform programowych. Robi wrażenie. Skład pokazu to w kolejności alfabetycznej: AVerMedia, Axis, Bosch, Canon, IndigoVision, Lilin, Panasonic, Sony, and Vivotek.

Ken Iwasaki z Sony powiedział: „Niezwykle zachęcającym faktem dla nas wszystkich była obecność blisko 150 osób związanych z różnymi obszarami branży security, którzy zjawili się tu, aby obejrzeć ten historyczny pokaz. Dzięki udanej demonstracji zgodności mogliśmy pokazać jak ONVIF zamierza odpowiedzieć na wątpliwości związane ze standaryzacją. Zamierzamy kontynuować nasze plany w przyszłości.”.

Z kolei Henrik Friborg z Milestone Systems: „Specyfikacja ONVIF to bardzo ważny krok dla branży, gdyż pozwala na bezproblemową pracę różnych urządzeń. U nas w Milestone zdajemy sobie sprawę z ogromnej wartości jaką stanowi standaryzacja, szczególnie dla użytkownika końcowego i w tym duchu projektowaliśmy nasze oprogramowanie. Znaczek „Zgodność z ONVIF” to uzupełnienie i jeden z powodów dla których wspieramy tę organizację.”.

Cała notka prasowa

Livebox TPSA a telewizja przemysłowa.

CCTV Możliwość komentowania Livebox TPSA a telewizja przemysłowa. została wyłączona

Livebox to urządzenie sieciowe dostarczane przez Telekomunikację Polską S.A. w celu obsługi ich sztandarowej usługi jaką jest Neostrada. W zasadzie jest to Sagem F@st 3202 TP rozprowadzany przez TPSA. Umożliwia dostęp do internetu, podział łącza wraz z obsługą sieci WiFi (w linku możesz przeczytać jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową), dostęp do VOIP oraz telewizji internetowej. Ostatnie pozycje raczej nas nie interesują, wystarczy tylko, aby router miał obsługę dynamicznego DNS-u oraz możliwość przekierowania portów. I to wszystko Livebox ma. Po co więc piszę ten tekst? Cóż, niestety nie obyło się bez kilku przygód.

Co ciekawe, mimo dość sporej ilości obiektów, które do tej pory udostępniałem na zewnątrz, ten był moim pierwszym opartym o Liveboxa. Jakoś tak się do tej pory układało, że ocierałem się o proste routery firm takich jak Linksys, D-Link, ASMax, TP-Link itp., a tu niespodzianka – Livebox. Nie ukrywam, że spotkałem się z wieloma niepochlebnymi opiniami na temat tego urządzenia, jednak staram się nie nastawiać negatywnie do nieznanych rozwiązań. Rozpocząłem konfigurację.

Przeczytaj całość »

WP Theme & Icons by N.Design Studio
Aktualności RSS Komentarze RSS Zaloguj się