Arecont Vision AV10005 – 10MPx w H.264.

CCTV (1) Komentarz »

Każda konferencja branżowa niesie za sobą jakieś innowacje, nie inaczej było na ASIS2009, o czym delikatnie wspominałem w ostatnim tekście o Hikvision. Tym razem jednak news dotyczy jednego z liderów (pod względem technologii) na rynku kamer megapikselowych, mianowicie korporacji Arecont Vision oraz ich modelu AV10005. Jako pierwsi na świecie wprowadzili kamerę o rozdzielczości 10MPx (3648×2752 pikseli) kompresującą strumień video w H.264. Kamera generuje maksymalnie 5kl/s i wspiera dowolnie konfigurowalny dual-streaming.

Nie da się ukryć, że „wyścig zbrojeń” trwa, postęp jest nieustanny (i nieunikniony), jednak odnoszę z wolna wrażenie, że wiodący producenci wpadli w podobną spiralę, jak na przykład wytwórcy aparatów cyfrowych, czyli „megapiksele górą”. Producent jak na razie nie chwali się, na jakim plasterku matrycy umieścił taką ilość pikseli, ale wybitnych czułości się nie spodziewam. Dodatkowo 5kl/s może gdzieniegdzie być ograniczeniem. Tak się składa, że akurat dziś miałem okazję testować model AV5105-DN w dość trudnych warunkach oświetleniowych i jestem raczej zadowolony z osiągniętych rezultatów, jednakże to właśnie czułość kamer MP jest ich największą bolączką i w tę stronę życzyłbym sobie rozwoju. Naturalnie działy marketingu mają inną koncepcję.

Z informacji pobocznych, lecz związanych z Arecont Vision warto wspomnieć, że ich kamery z serii MegaDome oraz MegaVideo przeszły test zgodności ze specyfikacją PSIA w wersji 1,0, tak więc dołączają do poszerzającego się grona tych urządzeń.

Hikvision wprowadza kamery zgodne z PSIA.

CCTV Możliwość komentowania Hikvision wprowadza kamery zgodne z PSIA. została wyłączona

Ostatnio często firmy ogłaszają wprowadzenie na rynek produktów zgodnych z wytycznymi dwóch wiodących organizacji standaryzacyjnych: ONVIF oraz PSIA. Nie inaczej jest tym razem, a news dotyczy chińskiej korporacji Hikvision. U nas firma ta znana jest zarówno z tradycyjnego sprzętu CCTV dystrybuowanego przez kilka firm, jak również z produktów, którym nadano „tajemnicze” symbole handlowe jak Ultimax czy K2.

Jak donosi info4security, Hikvision na tegorocznej konferencji ASIS (American Society for Industrial Security) przestawił dwa modele kamer: DS-2CD862MF-E o rozdzielczości 1,3MPx oraz DS-2CD852MF-E o rozdzielczości 2MPx. Dodatkowo producent ma w planach stworzenie całego wachlarza sprzętu zgodnego ze standardami.

Twierdza 4(56)/2009.

Prasa Możliwość komentowania Twierdza 4(56)/2009. została wyłączona

Będzie krótko, bo i pisać nie ma za bardzo o czym. Same teksty producentów/dystrybutorów, w zasadzie tylko jedna publikacja traktująca o jakimś trendzie – innowacji, mianowicie o białych LED-ach w oświetleniu CCTV. Dość ciekawa okazała się 12 część cyklu o projektowaniu w VideoCAD, zwracająca uwagę na różnice w postrzeganiu świata przez oko ludzkie i systemy telewizji dozorowej. Kilka tekstów to powtórki z innych wydawnictw. Nie wiem, czy jest sens wydawać pismo będące w rzeczywistości streszczeniem kart katalogowych.

Bosch wypuszcza kamery zgodne z ONVIF.

CCTV Możliwość komentowania Bosch wypuszcza kamery zgodne z ONVIF. została wyłączona

Lilin był pierwszy jednak w końcu jeden z założycieli ONVIF – czyli Bosch Security – również wziął się do roboty i udostępnił całą gamę kamer zgodnych z dyrektywami wspomnianego stowarzyszenia. Co ciekawe, możliwy jest upgrade firmware’u do wersji 4,0 w istniejących urządzeniach pociągający za sobą te zmiany. Kamery objęte „akcją” to serie Dinion IP, FlexiDome IP, Extreme Series IP i AutoDome IP, dodatkowo uwzględniono enkodery serii VideoJet X oraz VIP X1600. W tej wersji oprogramowania kamery mogą kompresować obraz w H.264, ale dla kompatybilności wstecznej pozostał również MPEG-4.

Mały i tani monitoring – rejestratory.

CCTV Możliwość komentowania Mały i tani monitoring – rejestratory. została wyłączona

Pytanie o taki system pojawia się bardzo często na forach branżowych, budząc ukryte pokłady agresji w ich stałych użytkownikach 😉 . Sytuacja taka sama, jak przy pytaniach typu „Jakie auto do kwoty…” na forach samochodowych albo „Jaki aparat za…” na forach fotograficznych. W tym wpisie postaram się pokrótce opisać przykładową konfigurację i zwrócić uwagę na ważne w moim mniemaniu zagadnienia z tym związane.

Z przyczyn obiektywnych nie zamieszczę tu wszelkich modeli dostępnych u nas na rynku, jestem jednak otwarty na propozycje czytelników. Postaram się umieścić tu tylko konstrukcje sprawdzone przez w miarę liczne grupy użytkowników, czy to udzielające się na forach internetowych, czy też mające bezpośredni kontakt ze mną. Ważna sprawa – zupełnie pominę kamery, gdyż tanich konstrukcji jest na rynku za trzęsienie, w cenach od 100 wzwyż. Zawsze da się coś dobrać. Zapraszam do lektury.

Przeczytaj całość »

WP Theme & Icons by N.Design Studio
Aktualności RSS Komentarze RSS Zaloguj się