Ostatnio przytaczałem podsumowanie IMS Research dotyczące ich przewidywań na rok 2010. Trafność – jak widać – była całkiem spora. Tym razem IMS zabrało się za podobne zestawienie dotyczące roku bieżącego. Niektóre trendy są dość zbliżone do ubiegłorocznych, niektóre zaś pojawiły się po raz pierwszy. Do tego typu zestawień należy podchodzić z dystansem, warto jednak wiedzieć, co w trawie piszczy. Zapraszam na małe podsumowanie.

Transmisja bezprzewodowa w monitoringu miejskim.

Autorzy dokumentu sądzą, iż ta forma transmisji w wielu przypadkach okaże się bardzo korzystna. Po pierwsze obniża ogólne koszty instalacji (materiałów, robót ziemnych), po drugie jej stosunkowo niewielka inwazyjność umożliwia zastosowanie w lokalizacjach, w których położenie infrastruktury jest kłopotliwe bądź niemożliwe (obiekty zabytkowe). Po trzecie transmisja bezprzewodowa umożliwia tworzenie tymczasowych instalacji monitoringu – jeden system można zastosować do monitorowania meczu w sobotę i koncertu we wtorek. Zdaniem IMS monitoringi miejskie to bardzo prężny rynek pod względem CCTV (przywołują przykład Hikvision z ich kontraktem opiewającym na 800 milionów dolarów za system w Chongqing w Chinach), tym bardziej to właśnie w tym segmencie upatrują dużego wzrostu zainteresowaniem sieciami WiFi.

Największych zaś problemów w popularyzacji tych technologii widzą w… niedostatecznym poziomie wiedzy osób montujących takie rozwiązania.

HDcctv wkracza do gry.

Powstałe w 2009 roku HDcctv starało się wprowadzić na rynek CCTV nieco inne podejście do wysokorozdzielczych kamer korzystając ze standardu HD-SDI. Plany ambitne, pomysł moim zdaniem niezły, jednak do dziś nie doczekaliśmy się zbyt wielu zgodnych produktów. Coś się jednak zmienia (wspominał o tym niedawno Todd Rockhoff) i IMS również uderza w tę nutę.

Rok 2010 dla HDcctv nie był specjalnie dynamiczny ze względu na ilość dostępnych (a raczej niedostępnych) produktów. IMS w 2011 upatruje przełomu, gdyż zarówno główni zainteresowani (Speco Technologies i Everfocus Electronics) oraz masa producentów OEM od początku roku ma dość ostro promować to rozwiązanie.

IMS Reserch dostrzega również możliwość, że o ile w krótkim terminie HDcctv raczej nie wpłynie na rynek kamer sieciowych, to w terminie dłuższym, ze względu na wykorzystanie istniejącej infrastruktury opartej o przewody współosiowe, wpływ ten może się pojawić. Po prostu w naturalny sposób kamery HD będą wypierać kamery SD.

Monitoring w chmurze.

Mówiono o tym i w poprzedniej prognozie, jednak nie sprawdziła się ona w pełni, więc IMS spodziewa się, iż 2011 będzie stanowił dynamiczniejszy okres dla tego typu usług. Model oparty na miesięcznych, stosunkowo niewielkich opłatach, może być dla klienta całkiem atrakcyjną alternatywą w porównaniu z pełnym, stacjonarnym systemem.

W dalszym okresie IMS dostrzega spory margines na działanie poprzez integrację coraz to nowszych usług: POS, automatyki domowej czy zarządzania energią. Istnieje też przypuszczenie, że klient końcowy będzie bardziej zainteresowany gotowym rozwiązaniem z konkretną „wartością dodaną” niż samym systemem, szczególnie, jeśli podstawowym kryterium jest cena.

Indie kolejnym czarnym koniem.

W tamtym roku miała to być Brazylia (i rzeczywiście ten rynek okazał się bardzo dynamiczny), tym razem wybór pada na Indie. Rynek CCTV w tym kraju to „zaledwie” 10% rynku chińskiego, jednakże tak liczna populacja pozwala upatrywać sporej dynamiki. Co prawda istnieje sporo ograniczeń jak restrykcje rządowe dotyczące obecności firm z innych krajów czy brak takiej jak w Chinach presji na kontrolę nad społeczeństwem, jednak pozytywne wskaźniki gospodarcze sugerują, iż zainteresowanie systemami CCTV będzie dynamicznie rosło.

Analiza obrazu.

Najbardziej chybiona „przepowiednia” roku 2010 znów w zestawieniu, tym razem jednak potencjalne jej zastosowania wybiegają poza samą branże security. IMS dostrzega ogromne możliwości drzemiące w Video Content Analysis (VCA), przy czym ich przewidywania nie ograniczają się do systemów zabezpieczeń, ale głównie do wszelkiej maści zastosowań publicznych jak choćby wychwytywanie nieskoordynowanych ruchów pojazdów na autostradach sugerujących nietrzeźwego kierowcę.

Od HD do 3D.

IMS nie wierzy, aby technologie 3D na dobre zawitały w CCTV już w 2011, jednakże zwraca uwagę na ten trend choćby ze względu na fakt rosnącej jego popularności na rynku konsumenckim. Nadal brakuje producentów, którzy by wdrażali te urządzenia, jednak potencjalny zysk wynikający z dodatkowego wymiaru podczas obserwacji sceny może być znaczący.

Przełomowy moment dla systemów sieciowych.

W punkcie tym IMS rozważa, czy urządzenia sieciowe osiągnęły już na tynku pozycję, w której to ich sprzedaż przewyższyła sprzedaż urządzeń analogowych. Biorąc pod uwagę cały świat spodziewany termin to nie wcześniej, niż 2015, jednak biorąc pod uwagę konkretne regiony, sprawa wygląda inaczej. Przełomowy moment dla Ameryk to 2013, zaś dla regionu EMEA – 2012. Daleki Wschód już ten punkt przekroczył zaś Rosja najpewniej uczyni to już w tym roku. Podobne różnice dostrzegane są pośród poszczególnych branż: lotniska w 2012, edukacja podobno już. Najważniejszym zaś czynnikiem przyspieszającym ten proces jest ponownie edukacja, i to zarówno strony sprzedającej, jak i kupującej. Dla klientów zapatrzonych w cenę pozostanie rozpropagowanie usług VSaaS, który i tak przyczyni się wzrostu popularności systemów IP.

Kamery termowizyjne schodzą pod strzechy.

Dotychczas kamery termowizyjne stanowiły luksus dla wybranych: jednostek wojskowych, obiektów wysokiego ryzyka itp. Zapoczątkowany przez Axis Communications nurt promowania stosunkowo tanich, budżetowych rozwiązań (choćby Axis Q1910 i Q1910-E) popchnął w tym kierunku również innych producentów. Ze względu na postęp technologiczny ceny wciąż spadają, a to – zdaniem IMS Research – przełoży się na zwiększone zainteresowanie i zapotrzebowanie na kamery termowizyjne.

HD jeszcze popularniejsze.

Rok 2010 to zdecydowanie rok szybko zwiększającego się zainteresowania kamerami wysokiej rozdzielczości. Zdaniem IMS rok 2011 ma być pod tym względem jeszcze dynamiczniejszy (do 30% ogólnej sprzedaży), przy czym tego typu kamery zyskiwać będą sobie popularność szybciej, niż różne kamery megapikselowej rozdzielczości. Rozdzielczość HD, przy obecnym stanie techniki, uznaje się za „sweet point”, czyli idealny stosunek między jakością, ceną, zapotrzebowaniem na pasmo sieciowe i przestrzeń dyskową. IMS Prognozuje także, że do 2015 nawet 60% sprzedaży kamer stanowić będą właśnie urządzenia HD.

Co o tym sądzicie? Jak dla mnie kilka oczywistości (IP wkrótce przebije analog, HD będzie się bardzo rozwijało, rozwój Indii wygląda obiecująco), kilka punktów u nas mniej adekwatnych (CCTV w chmurze, analiza obrazu), jeden, który u nas jest w mojej opinii na porządku dziennym (WiFi w monitoringach miejskich – strasznie często u nas wykorzystywana technologia). HDcctv – fajnie by było, liczę na nich, 3D – śpiewka przyszłości. Ciekawi mnie termowizja – nie wiem, jak ten rynek rozwija się w Polsce. To tyle.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: