Jak ostatnio wspominałem, IMS Research po raz kolejny opublikowało przewidywania rozwoju rynku zabezpieczeń na najbliższy rok. Ich omówieniem zajmę się wkrótce, dziś jednak skorzystam z okazji i postaram się przypomnieć wszelkie opinie z roku poprzedniego. IMS wydało dokument zawierający takie właśnie zestawienie i trzeba przyznać, że trafność ubiegłorocznych „wróżb” jest całkiem wysoka. Krótki komentarz zamieszczę na samym dole, na razie jednak zapraszam do przyjrzenia się tabeli zawierającej zarówno przewidywania, jak i stopień ich zbieżności z sytuacją w ubiegłym roku. Zainteresowanym polecam również artykuł sprzed roku z nieco szerszym omówieniem prognoz IMS Research.

Przewidywania na rok 2010 + +/- Komentarz
Intensywny wzrost popularności VsaaS (Video Surveillance as a Service – monitoring jako usługa), miało się też pokazać więcej firm oferujących takie rozwiązania. X Zainteresowanie taką formą monitoringu rzeczywiście wzrosło, jednakże nie w takiej skali, jaką zakładano.
Pamięć w kamerze miała być bardzo gorącym tematem w 2010, a ilość urządzeń ze slotem na kartę SD miała dynamicznie rosnąć. X Bardzo wielu producentów rzeczywiście zastosowało takie rozwiązanie w swoich produktach, jednakże nadal ich obsługa ze strony oprogramowania VMS wymaga dopracowania i rozwoju.
Brazylia miała być „czarnym koniem” tego roku, a boomowi na rynku CCTV sprzyjać powinny zbliżające się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej oraz Olimpiada. X Istotnie Brazylia okazała się jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków jeśli chodzi o sprzęt CCTV odnotowując wzrosty przekraczające 15%.
Ceny kamer sieciowych miały mocno spaść ze względu na rosnącą konkurencję czy mniejsze koszty importu. X Ceny kamer SD spadły dość istotnie, jednakże w segmencie HD i MP nastąpiło ich ustabilizowanie.
Spodziewano się wzrostu popularności analizy obrazu działającej na zapisach archiwalnych. X Rok 2010 nie był dla analizy specjalnie dynamiczny.
Na rynku oczekiwano sporych zmian i przetasowań dotyczących szczególnie dużych graczy. X Rzeczywiście w trakcie roku 2010 miało miejsce kilka dość spektakularnych transakcji, w tym przejście GESecurity przez UTC.
Kamery HD miały zdobyć dużą część rynku. X Bardzo wielu producentów wprowadziło do oferty takie właśnie kamery.
Kompresja H.264 miała stanowić główny trend wynikający ze wzrostu zainteresowania kamerami MP oraz HD. X Ze względu na zwiększony udział w inwestycjach kamer MP i HD, H.264 staje się bardzo powszechne.
Od otwartych standardów oczekiwano pozytywnego wpływu na rynek i wynikającej z niego popularyzacji systemów sieciowych. Spodziewano się również istotnego zwiększenia dostępności urządzeń zgodnych z ONVIF czy PSIA. X Mimo, że otwarte standardy zdecydowanie się rozpowszechniły, to oczekiwany boom jest najprawdopodobniej jeszcze przed nami.
Oprogramowanie typu VMS (Video Management Software) miało dość istotnie ewoluować w stronę bardziej przypominającą PSIM. X Istotnie bardzo wielu producentów oprogramowania VMS rozszerzyło zakres możliwości swoich aplikacji starając się integrować coraz więcej różnych systemów bezpieczeństwa.

Jak widać, zdaniem IMS Research aż pięć przewidywań spełniło się niemalże w całości. Co prawda z perspektywy naszego, nieco opóźnionego rynku, może wyglądać to nieco inaczej, ale nie sposób nie zgodzić się ze wzrostem popularności kamer ze slotem na karty, kamer HD oraz kompresji H.264 – niemalże każdy liczący się producent poszedł w tym kierunku. Co do połowicznie spełnionych oczekiwań – tu sprawa jest moim zdaniem bardziej dyskusyjna, ale wynika to właśnie z charakterystyki całego rynku poza USA i kilkoma innymi rozwiniętymi krajami. U nas wzrost popularności VsaaS ma charakter raczej marginalny, podobnie spadek cen końcowych kamer IP również nie był tak drastyczny jak można by tego oczekiwać, na szczęście wielu dystrybutorów zdecydowało się na ciekawe promocje zwiększając tym samym zainteresowanie rynku. Największym przegranym tego zestawienia jest jak widać analiza video – chyba rzeczywiście zbyt dynamicznie w tej dziedzinie nie było.

To w zasadzie tyle. Cały raport można pobrać klikając link poniżej:
Trends for 2011: Video Surveillance Trends for the Year Ahead

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: