Każda konferencja branżowa niesie za sobą jakieś innowacje, nie inaczej było na ASIS2009, o czym delikatnie wspominałem w ostatnim tekście o Hikvision. Tym razem jednak news dotyczy jednego z liderów (pod względem technologii) na rynku kamer megapikselowych, mianowicie korporacji Arecont Vision oraz ich modelu AV10005. Jako pierwsi na świecie wprowadzili kamerę o rozdzielczości 10MPx (3648×2752 pikseli) kompresującą strumień video w H.264. Kamera generuje maksymalnie 5kl/s i wspiera dowolnie konfigurowalny dual-streaming.

Nie da się ukryć, że „wyścig zbrojeń” trwa, postęp jest nieustanny (i nieunikniony), jednak odnoszę z wolna wrażenie, że wiodący producenci wpadli w podobną spiralę, jak na przykład wytwórcy aparatów cyfrowych, czyli „megapiksele górą”. Producent jak na razie nie chwali się, na jakim plasterku matrycy umieścił taką ilość pikseli, ale wybitnych czułości się nie spodziewam. Dodatkowo 5kl/s może gdzieniegdzie być ograniczeniem. Tak się składa, że akurat dziś miałem okazję testować model AV5105-DN w dość trudnych warunkach oświetleniowych i jestem raczej zadowolony z osiągniętych rezultatów, jednakże to właśnie czułość kamer MP jest ich największą bolączką i w tę stronę życzyłbym sobie rozwoju. Naturalnie działy marketingu mają inną koncepcję.

Z informacji pobocznych, lecz związanych z Arecont Vision warto wspomnieć, że ich kamery z serii MegaDome oraz MegaVideo przeszły test zgodności ze specyfikacją PSIA w wersji 1,0, tak więc dołączają do poszerzającego się grona tych urządzeń.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: