Pewnie każdemu, kto ma styczność z sieciami komputerowymi zdarzyła się niekomfortowa sytuacja polegająca na konieczności dostępu do urządzenia sieciowego o nieznanym adresie/haśle itp.. Co gorsza często nie ma do kogo się zwrócić o podanie tych parametrów. O ile przy zapomnianym/zgubionym haśle najczęściej pozostaje nam tylko „reset to default”, o tyle przy braku adresu IP można sobie spokojnie poradzić. Wystarczy użyć odpowiedniego oprogramowania, tak zwanego skanera IP. Poniżej pokrótce przedstawię kilka najpopularniejszych rozwiązań.


Wybór jest oczywiście dość szeroki, jednak mi w oczy wpadły w zasadzie trzy programy: Advanced IP Scanner, Angry IP Scanner oraz Free IP Scanner. Wszystkie darmowe, dwa ostatnie nie wymagają instalacji (program to jeden plik wykonywalny). Angry IP Scanner jest dość ślamazarny przy ustawieniach domyślnych i skanowanie zajmuje mu zauważalnie więcej czasu niż w przypadku konkurentów, jednakże można zwiększyć ilość jednocześnie uruchamianych wątków i wtedy różnica się zaciera. Za to w wynikach pokazuje tylko „żywe” hosty, więc rezultat jest klarowniejszy i łatwiejszy w odbiorze.

Free IP Scanner jest chyba najprostszy z nich, jednakże prędkość działania oraz brak konieczności instalacji to zdecydowana zaleta. Najwięcej „bajerów” ma (zgodnie z nazwą) Advanced IP Scanner. Poza podstawową funkcją, czyli skanowaniem, umożliwia też czynności zdalne. I również pozwala pokazać wyniki z pominięciem jednostek, które nie odpowiadają.

Nad obsługą tego typu programów nie ma sensu się rozpisywać. Wyznaczamy zakres adresów, wciskamy przycisk Scan i po chwili mamy wszystko to, co nas interesuje. Innymi słowy jeśli dostaliśmy do zabawy kamerę ze zmienionym domyślnym adresem IP albo zmuszeni jesteśmy ustalić nieco informacji dotyczących sieci, w której aktualnie majstrujemy – używamy skanera IP. Tego typu program to w mojej opinii absolutny niezbędnik instalatora stykającego się zarówno z urządzeniami (w tym kamerami) IP, jak i ogólnie z systemami sieciowymi.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: