Patrząc na przeogromną masę produktów oferowanych przez zastępy producentów zastanawiam się czasem, czy zdają sobie oni sprawę, iż często ich wyroby będą istotnym składnikiem otoczenia, w którym zostaną zamontowane. Momentami bowiem mam nieodparte wrażenie, że o ile elektronika odpowiadająca za działanie wspomnianych urządzeń podlega ciągłemu rozwojowi, a programiści dodają masę nowych funkcji, to dział wzornictwa śpi/nie istnieje.

Tak, wiem, zazwyczaj podstawową sprawą jest funkcjonalność oraz niezawodność urządzeń, ale z drugiej strony śmiem przypuszczać, że człowiek budujący dom za miliony złotych może mieć „fanaberię”, aby manipulator wiszący przy głównym wejściu ładnie komponował się z resztą skrzętnie zaprojektowanego wnętrza, a kamera czy czujka chroniąca otoczenie posesji nie powodowała skojarzenia z fortem czy budynkiem ambasady. I w zasadzie ja się temu nie dziwię.

Poniżej znajdziecie kilka wybranych przeze mnie produktów, które w mojej (bardzo subiektywnej) opinii wyróżniają się na tle konkurencji głównie pod względem wyglądu właśnie, cechy użytkowe zaś pominę. Jeżeli macie dodatkowe propozycje, to z ogromną ochotą dodam do zestawienia, jeżeli oczywiście uznam, że rzeczywiście się nadają 😉 . Zapraszam.

Siemens Sintony 60.

Na pierwszy ogień centrala alarmowa. W zasadzie nic nadzwyczajnego: 16 wejść, trochę modułów dodatkowych (bezprzewodowy wraz z całą gamą czujek, GSM, moduł głosowy itp.). Prosty system da się na tym bez problemu zrobić. Co więc zyskujemy montując taką centralkę i godząc się na pewne jej uproszczenia? Wdzięczność klienta :-) . Sami spójrzcie jak to wygląda:

Siemens Sintony 60 - dostępne kolory
Siemens Sintony 60 - pozioma
Siemens Sintony 60 - pionowa
Siemens Sintony 60 - klawiatura biała
Siemens Sintony 60 - klawiatura czarna
Źródło: Siemens Building Technologies

Bardzo podoba mi się możliwość wyboru indywidualnego koloru oraz wersji centrali: kompaktowa pionowa, pozioma, bądź manipulator oddzielnie. Ta ostatnia ma jednak mankament, mianowicie klawiatura dostępna jest póki co tylko w wersji białej (mnie się nie podoba zupełnie) oraz czarnej (tu zdecydowanie lepiej – zdjęcia powyżej).

Jeżeli ktoś ma ochotę poczytać nieco więcej, to Siemens stworzył specjalną witrynę prezentacyjną. Dodatkowo polecam dwa pdfy, w których znajdziecie zestawienie urządzeń oraz bardziej marketingową prezentację:
Sintony 60 – ulotka
Sintony 60 – zestawienie urządzeń

GJD D-TECT.

Skoro na pierwszy ogień poszła centrala, to teraz coś trzeba by do niej podłączyć. Czyli czujka. W tym przypadku zewnętrzna, w kilku różnych wersjach. Jest PIR, jest czujka o zasięgu 50m, jest czujka dualna. Dostępne są również wersje bezprzewodowe. Co to dużo gadać, w porównaniu ze znanymi i często „wiszącymi” na obiektach produktami różnica jest widoczna od razu. Ja pierwszy raz trzymając D-TECT w dłoniach myślałem, że to jakiś typ lampy 😉 . Spójrzcie:

GJD D-TECT - czujka przewodowa
GJD D-TECT X - czujka bezprzewodowa
Źródło: security-business.pl

Więcej do poczytania i pooglądania na stronie producenta.

Siemens CCAS1425LPO.

Ty razem kamera i co ciekawe – znów Siemens (nie, nie płacą mi 😉 ). Cóż to za bestia? Całkiem fajna konstrukcja, choć ja nie jestem wielkim zwolennikiem kamer z motozoomem. Ogólna specyfikacja dość konkretna: kamera dzień/noc, WDR, 22x zoom optyczny, obudowa hermetyczna z grzałką, uchwyt, do tego pilot do programowania w komplecie. Kamera umożliwia wysterowanie impulsem zewnętrznym wcześniej zaprogramowanego presetu, czyli np. rozwarcie kontaktronu na bramie może spowodować automatyczne zbliżenie na tę bramę. Działa to całkiem przyzwoicie. A wygląd? Sami oceńcie, czy wolicie na elewacji widzieć standardową, emaliowaną obudowę, czy też coś takiego:

Siemens CCAS1425 LPO
Źródło: Siemens Building Technologies

Więcej materiałów oczywiście na stronie producenta. Jest tam również video promocyjne.

i-COPS.

Tym razem padło na zamek szyfrowy. Nie ma się nad czym rozpisywać: autoryzacja przy pomocy kodu bądź karty, podświetlane klawisze, sygnalizacja dźwiękowa. Standardy. Ale wygląda przypadł mi do gustu ogromnie:

i-COPS
i-COPS
Źródło: i-cops.pl

Głębsza lektura u dystrybutora.

Bosch Divar MR i XF.

O tych rejestratorach specjalnie się rozpisywał nie będę, gdyż jeden z nich pobieżnie zrecenzowałem. Ogólnie to całkiem przyzwoite urządzenia, jednakże na tle konkurencji wyróżniają się dość przyjemnym wzornictwem. Różnią się nieco między sobą, jednakże czuć spójność tych projektów. Rzućcie okiem:

Bosch Divar MR i XF
Źródło: boschsecuritysystems.pl

No, na dziś koniec. Jak wspomniałem powyżej, z przyjemnością zapoznam się z Waszymi propozycjami co do innych „ładnych” produktów.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: