Wspomniany w tytule Ganz DR16N2-DVD jest następcą szeroko rozpowszechnionego modelu DR16N-DVD (oraz modeli pokrewnych, czyli DR8N oraz DR4N). Konstrukcja ta zyskała wielu zwolenników, głównie ze względu na bezawaryjność oraz stabilność działania. Jak na dzisiejsze standardy urządzenie to nie jest demonem prędkości (50kl/s w 4CIF, starsze modele miały 25kl/s), jednak pozostałe cechy są bez zmian (no dobra, obsługuje dyski SATA zamiast ATA). Oczywiście jest również model DR8N2-DVD, oraz nieco okrojony DR4N Lite.

Jednakże ostatnio spotkałem się z dwoma małymi dylematami. Pierwszy z nich objawiał się tym, że rejestrator potrafił działać przez nieokreślony czas, rejestrować obraz, po czym nagrywanie się zatrzymywało i nie można było go ponownie uruchomić. Zazwyczaj w takich wypadkach podejrzewam dysk, jednak tu okazało się, że napędy są sprawne. Przyczyna była bardziej prozaiczna.


Sprawcą zamieszania okazał się (uzasadniony dziś zresztą) interfejs SATA. Logicznie rzecz biorąc nie powinien mieć znaczenia port, pod który podpinamy dysk, jednakże tu jest inaczej. Po prostu rejestrator pod pierwszym slotem spodziewa się dysku systemowego, a że firmowo jest tam podpięta nagrywarka, to każdy podpina dysk na kolejnych slotach. Po zamianie tego ustawienia (dyski podpinane kolejno zaczynając od slotu 1, nagrywarka po nich) problem zniknął. Szkoda tylko, że w instrukcji nic o tym nie napisano, jednak CBC zadeklarowało, iż w najbliższym czasie taka adnotacja zostanie dodana.

Problem drugi miał miejsce na instalacji, gdzie dotychczas zainstalowano dwa DR16N-DVD. Obsługa systemu odbywała się z programu Remote Agent 64, jednak po dołożeniu do instalacji DR16N2-DVD okazało się, iż owszem, aplikacja łączy się również i z nim bez problemu, jednak nie są wyświetlane obrazy z kamer. Rozwiązanie znów dość prozaiczne: nowsze urządzenie potrzebuje nowszej wersji oprogramowania (link na dole), doświadczalnie sprawdzone, że 3.16.1.13-32.0.0.0 działa wyśmienicie. Aha, przed instalacją nowej wersji warto odinstalować starą i zrestartować komputer. Ustawiania nie zostaną usunięte.

I jeszcze jedno: na dniach ma się pojawić w końcu CMS z prawdziwego zdarzenia – czekam.

Do pobrania:
Remote Agent 64 ver 3.16.1.13-32.0.0.0

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: