SecurityWorldHotel kontynuuje cykl swoich comiesięcznych (choć prędzej cokwartalnych) wywiadów z ciekawymi osobistościami świata security. Ostatnio przytaczałem rozmowę z panem Oliverem Vellacott z IndigoVision, dziś zaś zapraszam Was do zapoznania się z tekstem High Definition and 3D, którego główną postacią jest pan Simon Nash z Sony Europa. O czym traktuje ten tekst? Myślę, że tytuł mówi sam za siebie. Zapraszam.


Sony jest bardzo aktywne biorąc pod uwagę kamery HD. Czy ten typ kamer nadaje się do wszystkich aplikacji, czy też tylko do zastosowań high-end?

Należy pamiętać, że HD w dniu dzisiejszym to pełna gama produktów, od urządzeń amatorskich po profesjonalne. Sony posiada pełną linię produktową dostosowaną do wszelkich wymagań.

Technika CCTV rozwija się dość intensywnie i szybko, czy uważasz, że prowadzić to będzie zwiększenia wykrywalności przestępców?

Myślę, że lepsza jakość pozwala na łatwiejsze rozpoznawanie sprawców przestępstw. Kiedy wspominam rynek sprzed 10 czy 15 lat, jakość rejestrowanego obrazu nie była rewelacyjna. Dzięki popularyzacji HD rozpoznanie jest dużo bardziej efektywne. To oczywiście wspomoże walkę z przestępczością.

Jakie konkretne rezultaty prac ONVIF dostrzegasz?

Aktualnie można już na rynku spotkać sporo produktów zgodnych z ONVIF. Sony jest bardzo dumne z faktu, iż napędza tę organizację, jednakże szybki rozwój jest również dziełem reszty naszych partnerów. Wszelkie produkowane przez nas kamery są zgodne z ONVIF.

Czy użytkownik końcowy w jakikolwiek sposób skorzystał na powstaniu ONVIF?

Sądzę, że klienci w końcu dostali to, na co tak długo czekali – prawdziwą kompatybilność między różnymi produktami. Dla przykładu – patrząc na rynek produktów sieciowych – wszyscy wiedzieli, że wszelkie urządzenia da się połączyć przy pomocy jednego rodzaju wtyczek. Ten stan wywołał ogromne oczekiwania związane z branżą sieciowych produktów video. Rynek oczekiwał, iż wszystko będzie kompatybilne od samego początku, co oczywiście nie było możliwe przed pojawieniem się ONVIF. I to właśnie klient jest tu największym wygranym: może podłączyć kamerę SONY HD oraz kamerę AXIS standardowej rozdzielczości do rejestratora Bosch. To dzięki ONVIF.

Czego oczekujesz od ONVIF w przyszłości?

Mamy nadzieję, iż organizacja będzie się dalej rozwijać zarówno pod kątem ilości członków jak i ogólnej akceptacji rynku dla tej inicjatywy. Czyli w skrócie liczę na jeszcze większą liczbę partnerów jak i to, że ONVIF rozszerzy swoją działalność również na inne dziedziny technicznego zabezpieczenia mienia.

O jakich dziedzinach mówisz?

W ogólnym zarysie można by na przykład połączyć kontrolę dostępu z systemem alarmowym używając protokołów sieciowych. Tak więc standaryzacja video to pierwszy cel ONVIF, jednakże nie zamykamy się na inne możliwości.

Kiedy zrezygnujecie z kamer analogowych?

Bardzo częste pytanie. Jak wiadomo nasz biznes ma dwie strony: CCTV analogową oraz CCTV IP. Nasz wkład w systemy telewizji przemysłowej trwa wiele lat i pozwolił nam stać się czołowym producentem przetworników obrazu. Aktualnie nie mamy w planach porzucać telewizji analogowej, to wciąż znacząca część rynku.

Jak odnosisz się do swego rodzaju sceptycyzmu w odniesieniu do IP w systemach telewizji dozorowej?

Każda nowość zawsze pociąga za sobą sceptycyzm. Wciąż są ludzie, którzy uważają, że winyle są lepsze niż CD. Tacy ludzie to zazwyczaj ci najgłośniejsi, naszą rolą jest ich przekonać, iż IP to krok na przód. Przykładowo rozdzielczość osiągana przez kamery analogowe jest odgórnie ograniczona i nie da się wyjść ponad ten punkt. IP takich limitów nie ma, a trend wyraźnie wskazuje postępujący wzrost rozdzielczości. Taki trend dostrzegalny był wcześniej również w innych dziedzinach.

Jakie plany ma Sony na najbliższą przyszłość?

Wciąż będziemy inwestować w dział R&D ukierunkowując go głównie na technologię IP. Jesteśmy bardzo zaangażowani w produkty sieciowe. Jeszcze w tym roku pojawią się następne kamery HD Sony. Wydamy również nowe oprogramowanie. Wierzę, że ten rok będzie dla Sony bardzo udany biorąc pod uwagę branżę security.

Z jakimi wyzwaniami aktualnie się borykacie?

Musimy dalej promować HD w CCTV. Musimy pokazywać swoje produkty i demonstrować wartość HD. Niemalże wszyscy ludzie, których spotykamy świadomi są zalet systemów IP, kolejny krok to podobny stan świadomości w odniesieniu do IP.

Jaka jest twoja opinia o H.264?

Niemalże 4 lata temu Sony, jako pierwsza firma, wprowadziło H.264. Jestem bardzo dumny z faktu, iż nasz nowy produkt – SNC-CH240 – to jedna z niewielu kamer na rynku, która generuje obraz Full-HD w 30kl/s i H.264. Nasze zaangażowanie w tę kompresję jest oczywiste.

Kiedy wprowadzicie kamerę 3D?

3D to bardzo interesująca technologia wkraczająca na rynek konsumencki. Niektóre algorytmy i rozwiązania mogłyby znaleźć zastosowanie w CCTV. Sądzę, że w przyszłości zobaczymy więcej aplikacji, w których użycie 3D będzie miało więcej zalet i możliwości niż normalna telewizja. Zawsze próbujemy nadążać za potrzebami naszych klientów. W przypadku 3D będzie trzeba jeszcze nieco poczekać i obserwować rozwój, jednakże potencjalnie przyszłość niesie wiele różnych zastosowań dla tej technologii.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: