Zastanawiałem się ostatnio, jakie maksymalne rozdzielczości mają w dniu dzisiejszym przetworniki stosowane w kamerach CCTV. W zasadzie zdążyliśmy się już przyzwyczaić do ofert większości producentów, gdzie standardem stały się matryce 5-cio megapikselowe. Firma Arecont Vision poprzez sprytne połączenie 4 modułów osiągnęła 8MPx (wiem, to trochę naciągane, ale wrażenie robi). Krok dalej posunął się kanadyjski Avigilon. Nie dość, że mają w swej ofercie standardowe kamerki 5MPx, to znaleźć można tam także nieco bardziej imponujące konstrukcje. Najwyższy model (kolorowy 16MP-HD-PRO-C lub czarno biały 16MP-HD-PRO-M) ma rozdzielczość 16MPx (4872×3248). A że wymagania stawiane obiektywom są coraz wyższe, to producent zdecydował się wykorzystać mocowanie EF, czyli odpowiadające lustrzankom firmy Canon. Pomysłowe.


Jednakże natrafiłem ostatnio na jeszcze większą ciekawostkę. Co prawda produkt nie jest związany z telewizją przemysłową tak ściśle, jak wynikałoby to z poprzedniego akapitu, tym niemniej postanowiłem przytoczyć tu to cacko. Mówię o produkcie firmy Oxford Metrics Group – OMG, a właściwie jej oddziału o nazwie Yotta. Monstrum to ochrzczono Y360, umieszczono na samochodzie i puszczono w miasto. Zadaniem urządzenia jest możliwie wierne rejestrowanie otoczenia znajdującego się wokół ulic, wzdłuż których porusza się pojazd (łącznie z detalami jak krzewy czy znaki drogowe). Materiał jest następnie analizowany przez autorskie oprogramowanie i łączony z mapami lotniczymi. Dzięki temu można stworzyć realistyczne odwzorowanie otoczenia, tak więc każdy będzie miał możliwość np. obejrzeć sobie okolicę, w jakiej znajduje się dom jeszcze przed jego kupnem nie wychodząc nawet z mieszkania. Oczywiście wstępne zastosowania są dużo poważniejsze, jednak z poziomu śmiertelnika taki przykład wydaje się bardzo realny 😉 .

A czy Wy natrafiliście na kamery o jeszcze wyższych rozdzielczościach w zastosowaniach CCTV lub zbliżonych? Jeżeli tak, podzielcie się proszę.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: