Na info4security pojawił się ciekawy tekst zwracający uwagę na pewne zagadnienie związane z kamerami termowizyjnymi, mianowicie wpływ słońca na pracę i trwałość tych urządzeń. Zasadniczo kamery te nie mają za zadanie obserwować takich obiektów, jednakże zdarzają się sytuacje, gdy na detektor może padać bezpośrednio światło słoneczne.

Wystarczy wyobrazić sobie głowicę obrotową, którą operator pozostawił w pozycji tuż nad horyzontem, a słońce właśnie zachodzi/wschodzi. Taka sytuacja może spowodować trwałe uszkodzenie urządzenia. Oczywiście kamery te wykorzystywane są głównie w nocy, jednakże zdaniem autora artykułu wykazują również sporą przydatność także w dzień, gdyż kontrast termiczny w stosunku do otoczenia jest bardzo trudno ukryć i detekcja intruza jest łatwa (choćby w zaroślach). Co więc można zrobić, aby uchronić bolometr przed „usmażeniem”? Rozwiązanie podsuwa jeden z wiodących producentów kamer termowizyjnych – FLIR Systems.


Zaproponowali mianowicie niechłodzony mikrobolometr z tlenku wanadu. Z tego co czytam, to rozwiązanie jest znane, stosowane i rzeczywiście dość skuteczne. Jednakże FLIR zastosował tam kilka dodatkowych rozwiązań jak filtr promieniowania o długości mniejszej niż 7μm czy filtr antyrefleksyjny, które to dość skutecznie obniżają ilość energii docierającej do detektora (szczególnie tej wypromieniowanej przez słońce). Pewne innowacje wprowadzono także w samej elektronice.

Producent chwali się, że dzięki powyższym zabiegom stworzył urządzenie odporne na niszczący wpływ słońca, jednakże pewne efekty uboczne działania naszej gwiazdy („duchy”) nadal są zauważalne, choć na szczęście tylko tymczasowe. W przypadku kamer stacjonarnych, przez których pole widzenia przechodzi słońce, efekt ducha zauważalny jest tylko przez kilka minut. Cały zaś artykuł pana Christiaana Marasa ma na celu (poza oczywiście zainteresowaniem klientów) uzmysłowić potencjalnym nabywcom, że zakup takiej kamery warto po trzykroć rozważyć, gdyż zły wybór może się zemścić awarią, której nie obejmują warunki gwarancji. Tylko – abstrahując – ile u nas takich kamer się sprzedaję?

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: