No i stało się: w końcu widać namacalne efekty pracy grupy ONVIF (Open Network Video Interface Forum), o czym donoszą w najświeższym newsie. W końcu bowiem opublikowano konkretne wytyczne dotyczące testów zgodności oraz narzędzie pozwalające na ich przeprowadzanie. Co to oznacza? Ciężko wyrokować – jedna jaskółka wiosny nie czyni, jednak to kolejny krok w dobrą stronę. Może doczekamy się czasów, gdzie w jednej instalacji będą razem współistnieć urządzenia różnych producentów. Poniżej tłumaczenie całego komunikatu, zapraszam do lektury.


**********************************************************************
26.05.2009

ONVIF jest gotowy na ogólnoświatową standaryzację.

  • ONVIF publikuje narzędzie testowe i test zgodności.
  • To znaczący krok w rozwoju branży security.
  • Koncentrują się na ogólnoświatowej standaryzacji.

ONVIF (Open Network Video Interface Forum) publikuje dziś narzędzie testowe oraz test zgodności, umacniając tym samym swoją pozycję jako wiodącej inicjatywy standaryzacyjnej dla sieciowych produktów video. Krok ten pozwala producentom należącym do ONVIF na potwierdzenie zgodności swych produktów z wytycznymi organizacji.

„Obecnie to tylko kwestia czasu zanim ujrzymy na rynku pierwsze produkty zgodne ze specyfikacją ONVIF.” – mówi Stefan Alfredsson z Axis Comunications. „Specyfikacja bazowa oraz specyfikacja testowa, które zostały opublikowane pod koniec 2008 roku, umożliwiły zainteresowanym producentom na przygotowanie swych produktów pod kątem wspólnego interfejsu. Opublikowane właśnie narzędzie oraz procedura testowa pozwala na łatwą weryfikację zgodności ze specyfikacją.”.

„To wydarzenie jest kamieniem milowym zarówno dla ponad 55 członków stowarzyszenia, jak i całej branży.” – mówi Simon Harris z IMS Research. „Wraz z szybkim rozwojem rynku CCTV IP potrzeba standaryzacji stawała się coraz bardziej oczywista. Publikacja specyfikacji przez grupy pokroju ONVIF z pewnością przyśpieszy migrację ku telewizji IP. Prawdziwe korzyści pojawią się wtedy, gdy na rynku będzie można znaleźć przynajmniej kilka produktów zgodnych z wytycznymi ułatwiających użycie w jednej instalacji produktów różnych producentów.”.

Standaryzacja to podstawa istnienia ONVIF od chwili założenia tej organizacji przez Axis, Bosch i Sony w 2008 roku. „To dość oczywiste, że branża security oczekuje z niecierpliwością na światowy standard.” – mówi Stefan Alfredsson. „Do osiągnięcia pełnej standaryzacji potrzeba czegoś więcej niż specyfikacja. Z tego też względu włożyliśmy masę energii, aby całość była przyjazna zarówno dla integratorów, jak i producentów czy programistów. Dziś widzimy rezultat tych wysiłków.”.
**********************************************************************

Nic dodać, nic ująć, jak dla mnie idzie to w dobrą stronę. Czas pokaże, co z tego wyjdzie. Aha, dla tych, którym to umknęło: o tym, co to jest ONVIF pisałem wcześniej.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: