No to podsumowujemy miniony tydzień. Na początek warto wspomnieć, iż jako „oka” w kapsule ratunkowej w Chile użyto kamery Vivotek FD8134. Ciekawe w jaki sposób wykorzysta to dział marketingu.

Ciekawą kamerą pochwalił się Dynacolor. Model NH073 to urządzenie z przetwornikiem CMOS o rozdzielczości 3MPx, wyposażone w obiektyw motozoom (dwie wersje – 10x/18x) z automatyczną przysłoną, obsługą stref prywatności, kart pamięci itp.

Pelco wprowadziło swoje głowice Spectra w nowy etap rozwoju wyposażając je w przetworniki o rozdzielczości 960p. Mamy więc Spectra HD. Obiektyw to moduł z zoomem 18x, co ciekawe dostępny jest też autotracking.


Geovision postanowiło do swoich produktów dostarczać 32-kamerową wersję swego oprogramowania GV-NVR bez dodatkowych opłat. Aplikacja zgodna jest z ONVIF oraz PSIA, ma sporo ciekawych funkcji, więc warto się nią zainteresować tym bardziej, że w najbliższym czasie producent ma zamiar zdecydowanie odświeżyć ofertę.

Avigilon wprowadza do oferty kamery z H.264 (do tej pory tylko JPEG2000), a ponieważ dochodzą tu także inne nowości, to najpewniej marka ta zyska nieco na popularności. Najważniejsza z nich to oczywiście wsparcie dla ONVIF, teraz więc można będzie używać tych kamer z wieloma platformami różnych producentów.

Ciekawym gadżetem pochwaliło się Scallop Imaging. Chodzi tu o Digital Window A7-180. W zwartym module umieszczono 5 modułów po 1,3MPx każdy, co dało łączną rozdzielczość 5120×1280 pikseli. Każdy z przetworników ma osobny obiektyw, więc mamy 5 kamer pokrywających pole wiedzenia w zakresie 180 stopni. I teraz najciekawsze: to nie jest kamera sieciowa (jest też taka wersja nazwana Digital Window D7-180). Mamy możliwość wyznaczenia obszarów, które mają stanowić sygnały wyjściowe. Więcej szczegółów na stronie producenta.

Ciekawe rozwiązanie wprowadził AXIS w swoich kamerach. Często spotykamy się z sytuacją, gdzie większość potencjału wysokorozdzielczej kamery marnowane jest na przykład na ściany korytarza. Co by się stało, gdyby jednak kamerę obrócić o 90 stopni? Zawęzimy dość znacznie pole widzenia w poziomie, jednakże zyskamy sporo użytecznych informacji w osi pionowej. I tak też uczyniono nazywając funkcję Corridor Format (czyli format korytarzowy). Jak to wygląda w praktyce obejrzeć możecie w filmiku poniżej:

Na koniec zachęcam do zapoznania się z prezentacją pana Pierre’a Racz z Genetec, na której to omawia on różne aspekty rozległych systemów monitoringu:
http://www.ipsecuritysolutions.com/2010/10/technological-leadership-in-city-wide.html

Dzisiejsze wiadomości pochodzą z serwisów www.axis.com, www.securityworldhotel.com oraz www.ipvideomarket.info.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: