W me ręce wpadła właśnie najnowsza Twierdza. W zasadzie wielkich ciekawostek tam nie znalazłem, jednak kilka tekstów czytało się dość przyjemnie.

Na starcie pojawia się szczegółowy opis dość sporej inwestycji, jaką zrealizowano w Bydgoszczy. Chodzi oczywiście o Stadion Miejski. Fortuna Communication miała ambitne zadanie, polegające na montażu 183 kamer w różnych strefach obiektu oraz systemu nagłośnienia. Na dzień dzisiejszy aktywnych jest 69 punktów kamerowych, jednak system jest ponoć bardzo elastyczny i jego rozbudowa nie będzie nastręczać problemów. Wszystko oczywiście oparte o sprzęt firmy Bosch (no dobra – mikrofony z PAG 😉 ). Zastanawia mnie w zasadzie tylko jedna rzecz: czemu system oparty jest o kamery analogowe, które najpierw wpuszczane są w LAN poprzez VIP1000, później zaś dekodowane znów do sygnału analogowego dzięki VIPXD. Czemu nie oparto systemu na kamerach IP?

Z zaprezentowanych nowości produktowych mocniej zainteresowały mnie w sumie tylko dwie rzeczy: kamera termowizyjna oferowana przez CBC, czyli C-Allview Thermal oraz urządzenia transmisyjne firmy Metel. O C-Allview słyszałem sporo wcześniej, jednak w polskiej prasie fachowej, jak i na portalach nie spotkałem się z szerszymi opisami, aż w końcu Twierdza coś opublikowała. Tego typu kamery nie są bez wątpienia czymś codziennym, stosuje się je głównie w instalacjach specjalnych, do tego cena wyklucza je z powszechnego użytku. Przykłady zastosowań pokazane w artykule robią wrażenie. Wszędzie tam, gdzie standardowe (w domyśle – rejestrujące światło widzialne) kamery sobie nie radzą, rozwiązaniem może być kamera termowizyjna. Czy to mgła, czy to dym, daleka podczerwień rozchodzi się znacznie lepiej, niż promieniowanie widzialne.

Urządzenia transmisyjne firmy Metel zaprezentowane w tym numerze to produkty wykonane na specjalne zamówienie (w poprzednim numerze były to urządzenia służące transmisji po światłowodach). O ile niektóre z tych „gadżetów” to rozwiązania dość standardowe (generator tekstu dodawanego do obrazu czy tester sygnału), o tyle przyjemnie prezentuje się np. moduł umożliwiający transmisję po zwykłym kablu koncentrycznym zarówno sygnału wizyjnego jak i telemetrii. I ponoć działa :-) .

Kilka innych (nie wszystkie) artykułów z nowościami to taki marketingowy bełkot, że nie warto o nich nawet wspominać…

Z artykułów technicznych warto przyjrzeć się dwóm pozycjom: pan Sławomir Maćkowiak opisał zawiłości kompresji H.264 (czyli MPEG-4 w wersji 10). Tekst ciekawy, jednak pewnie do każdego dotrą zdania typu „wprowadzenie kontekstowego arytmetycznego kodowania entropijnego” 😉 .

Drugi tekst (autorstwa pana Waldemara Fiałki) dotyczy przesyłu sygnału video różnymi przewodami i to właśnie jest moim zdaniem najwartościowsza część tego numeru Twiedzy. Oczywiście w artykule jest sporo przykładów, wykresów itp., ogólnie można przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej i z bardziej teoretycznej strony. Polecam.

Na deser można rzucić okiem na relację z targów Security, które odbyły się 7-10.10.2008 w Essen. Autorzy wprawnym okiem wyłapali kilka smaczków.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: