W zasadzie ciężko mówić o tej kamerze jako o zupełnej nowości – informacji już sporo w sieci się pojawiło, jednak ostatnimi czasy materiał nieco wzbogacono o… filmik demonstrujący użycie tego cacka. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż prezentacja nosi znamiona totalnej amatorki, jednakże w całości jest bardzo przyjemna w odbiorze.

Jednak przed filmikiem przybliżę nieco charakterystykę urządzenia.


CLJ100L jest produktem tajwańskiej firmy Throughtek. Jest to kamera o niezbyt imponujących osiągach, jednakże nie to stanowi o jej innowacyjności. Rozdzielczość 640×480, maleńki CMOSowski przetwornik 1/4,5”, 7 kl/s. Bez wątpienia nie są to wybitne parametry. Jednakże inne cechy mogą być interesujące.

Kamera ta do transmisji danych używa nieco zapomnianej technologii PLC (Power Line Communication). Innymi słowy przesył informacji odbywa się za pomocą przewodów zasilania sieciowego. Innymi słowy z lampy wykręcamy żarówkę, wkręcamy CLJ100L i na tym kończy się instalacja. Zbędne więc staje się rozkładanie dodatkowej instalacji, unikamy też pałętających się pod nogami kabli.

Producent zadbał zarówno o oprogramowanie klienckie pozwalające na zdalny podgląd, jak i o hybrydowy rejestrator kompatybilny z tą kamerą. Naturalnie idąc za światowym trendem dostęp możliwy jest także z urządzeń mobilnych. Całość nie nadaje się zastosowań profesjonalnych, jednak pokazuje dokonujący się wciąż na naszych oczach postęp. Poniżej obiecane video.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: