Milestone – jeden z czołowych producentów oprogramowania typu VMS (Video Management Software) opublikował właśnie darmową wersję swojego flagowego produktu, czyli aplikacji XProtect. XProtect Go, bo tak nazwano tę odsłonę, to możliwość zapoznania się z popularną także i u nas platformą bez ponoszenia kosztów.

Jest to naturalnie wersja dość znacznie okrojona, jednakże powinna w zupełności wystarczyć do małych instalacji, gdyż pozwala na zarządzanie 8 kamerami IP. Dostęp do nich może mieć w danej chwili tylko jeden użytkownik. Dość dziwnym ograniczeniem jest długość archiwum – tylko 5 dni. Nagrania można eksportować do AVI wraz ze znakiem wodnym. Najciekawszą cecha jest jednak chyba to, co przez długi czas było jednym ze znaków firmowych Milestone, czyli ilość obsługiwanych urządzeń (na dzień dzisiejszy ponad 900).

Ta ostatnia cecha będzie tracić na znaczeniu ze względu na pojawienie się ONVIF oraz PSIA, o czym wspominał Oliverem Vellacott z IndigoVision. Naturalnie Milestone zgodny jest ze standardami obu stowarzyszeń. XProtect Go obsługuje wszelkie popularne standardy kompresji.

Ponieważ platforma ta ma być popularna wśród możliwie szerokiej rzeszy klientów, producent postarał się, aby proces konfiguracji był intuicyjny i nie wymagał specjalistycznej wiedzy. Zastosował w tym celu niezwykle ostatnio popularny kreator przeprowadzający użytkownika przez wszelkie zawiłości. Instalacja również została uproszczona do maksimum.

Oprogramowanie posiada wszelkie przydatne funkcje typu detekcja ruchu, możliwość odtwarzania nagrań oraz podglądu obrazu na żywo w jeden chwili, interfejs klienta dostępny jest w wielu językach (w tym polskim). Chyba warto się zapoznać, bez wątpienia jest to dość ciekawa propozycja, szczególnie przy mniejszych instalacjach, a zdobyte doświadczenie zaprocentuje przy aplikacjach większych.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy: